reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation All-Stars Battle Royale incelemesi

PLAYSTATION SEMALARINDA KIYAMET KOPUYOR! POPÜLER OYUN KONSOLUNUN NE KADAR KARAKTERİ VARSA, TÜMÜ BU OYUNDA BİRBİRİNE KARŞI SAVAŞIYOR. KRATOS, NATHAN, SACKBOY… KİMİ ARARSANIZ BURADA VE PARMAKLARINIZIN UCUNDA

Exclusive oyunlar konusunda kesinlikle eline su dökülemeyecek bir cihaz olan PlayStation’ın tüm ünlü karakterleri, yanlarında diğer oyunlardan başka karakterleri de alarak arenaya çıkıyor. Daha önce bu tip oyunları Nintendo platformlarında görmüştük ve Super Smash Bros. gibi yapımlarda ünlü oyun karakterlerini birbirlerine karşı dövüştürüyorduk. Sony de bu fikri almış ve “benim de onlarca sıkı karakterim var, ben niye bir arena yapmıyorum?” diye sormuş kendine. Sonucunda da ortaya şeker mi şeker bir dövüş oyunu olan All-Stars Battle Royale çıkmış. Oyunun bu şeker görüntüsü kesinlikle basit olduğu izlenimini uyandırmasın. Kendisi gayet zor bir oyundur ve uzmanlaşması zaman alır. Ancak çok esnek dövüş mekanikleri yaratmayı başardığından bağımlılık yapan bir oynanışa sahiptir. Oyunda her karakterin kendilerine has özellikleri son derece başarıyla işlenmiş ve özel hareketler kombinasyonlara dökülmüş. Battle Royale son derece zevkli bir dövüş oyunu ancak bir yandan da Tekken, Mortal Kombat gibi üst düzey dövüş oyunlarını akıcılığına sahip değil.

KIZILCA KIYAMET
Eğer bir süredir PlayStation dünyasıyla iç içeyseniz bu dünyanın kendine has karakterleriniz de tanıyorsunuzdur. Hazine avcısı Nathan, Tanrılara meydan okuyan Kratos, kendine has bir dünyası olan Sackboy, kızıl saçlı Nariko, elektrik adam Cole MacGrath gibi her biri kendine has karakterler, Big Daddy, Heihachi Mishima, Raiden gibi oyun dünyasının son derece popüler karakterleriyle kapışıyor. Her bir kahramanın karakteristik özellikleri oyuna oldukça iyi bir şekilde yansıtılmış. Mesela Cole MacGrath’ın elektrik güçleri, Kratos’un silahları karakterlerin hareketlerine çok iyi yedirilmiş. Ancak oyunun dövüş dinamikleri zaman zaman oldukça karmaşıklaşabiliyor. Alışkanlık kazanmadan oyundan çok fazla keyif alamayabilirsiniz. Biraz sabreder ve karakterler üzerinde uzmanlaşmaya çalışırsanız, oyun keyifli bir hale gelecek. Oyunun bir diğer sorunu da akmaması. İyi dövüş oyunlarının en önemli özelliği hareketleri birbirine zincirleyip kombolar çıkarabilmektir. Maalesef Battle Royale bu konuda biraz tutuk. Battle Royale beklentilerin altına kalmayan ama bizi şaşırtmayan tatlı bir oyun olmuş. Geliştiricilerin iyi niyetli çabası sonucu ortaya bağımlılık yapan, eğlenceli bir oyun çıkmış. Eğer ekstra para ve zamanınız varsa; dövüş oyunlarını seviyorsanız ünlü oyun kahramanlarını değişik durumlarda görmek hoşunuza gidebilir. Ancak Tekken, Street Fighter ya da Mortal Kombat düzeyinde bir oyun beklememelisiniz. Yine online olarak arkadaşlarınızla oynamak son derece zevkli ve böylesi bir oyunun etrafta pek örneği bulunmuyor.