reklamı kapat

POPÜLER

Tablet rehberi

Günümüz teknoloji dünyasının en çok konuşulan akımlarından biri olan tabletler, yeniliğin aksine temelleri oldukça eski bir teknoloji. Meşhur bilim kurgu serisi Star Trek’te 1966 yılında kahramanların dokunmatik kalem (stylus) ile kullandıkları elektronik panoları saymazsak bilinen ilk ticari tablet bilgisayar GRiD Systems Corporation için Samsung tarafından üretilen GridPad. Satışa sunulamayan Samsung PenMaster’ın bir versiyonu sayılabilecek GridPad 20 MHz işlemci ve 20 MB RAM bellek ile çalışıyordu. İşletim sistemi ise meşhur MS-DOS! Geçmişi bu kadar eskilere dayanması sebebiyle tablet akımı küllerinden doğmuş oluyor.

Tabletlerin şu anki kadar yaygınlaşmasının birçok sebebi var. Bilgisayarların küçülüp taşınabilir hale gelmesi, fiziksel tuşlarla çok daha pratik bir şekilde kullanılan cep telefonlarının yaygınlaşması bunların başında sayılabilir. Geçmişteki tabletlerin önünde Microsoft Windows Mobile gibi çok kapsamlı olmasına rağmen amaca hizmet etmeyen işletim sistemleri ve parmakla kullanması neredeyse imkansız dirençsel dokunmatik ekranlar gibi ciddi engeller vardı. Mobil iletişim cihazlarının dokunmatik ekrana geçiş yapmaya başlamasıyla birlikte yaygınlaşan kapasitif dokunmatik teknolojisi, hızla gelişen donanım teknolojisi sayesinde hassas bir kullanım sunmayı başardı. Öncü Apple’ın başarısı tam da bu noktada gerçekleşiyor. Çoğu kendisine ait olmayan yüzlerce farklı teknolojiyi çok başarılı bir şekilde bir araya getiren Apple, iPhone ürünüyle teknoloji tarihine bir imza daha attı. Ardından elde ettiği tecrübeyi iPad’i yaratmak için kullanan firma, Microsoft’un dahi gerçekleştiremediği başarılı bir platform oluşturarak kısa süre içinde uygulama çeşitliliği ve kullanışlılık açısından liderlik koltuğuna oturdu. iOS olarak tanımlanan işletim sistemi ve platformun şu an en ciddi rakibi Google’ın açık platformu Android. Fakat onun da dezavantajı farklı ekran boyutlarına sahip birçok mobil iletişim ve eğlence cihazının olması. Gerçekten planlıyor muydu bilemiyoruz fakat cep telefonu için geliştirilen Android işletim sisteminin açık olması sayesinde üreticiler tarafından tabletlerde kullanılması Google’ı hareket geçiren etken oldu. Android 3.0 sürümü tamamen tabletlere özgü bir işletim sistemi olarak kullanıma sunuldu. Bu versiyonla çalışan gayet başarılı tabletler olduğu gibi dikkate alınmayacak türden vasat olanlar da mevcut.

Apple ve Google’ın dışında tablet dünyasında kendi platformuyla var olmayı seçerek risk alan iki firma daha var. Bunlardan ilki meşhur BlackBerry. Kendi işletim sisteminin tablet versiyonuyla gerçekten çok iyi iş çıkarmışa benziyor. Fakat çalışır halde kullanmadan yorum yapmak anlamsız olur. Vadettiklerini başarıyla yerine getiriyorsa rahatça üçüncü büyük oyuncu olabilir. Diğeri ise Palm’ı satın alan HP’ye ait WebOS. Palm Pre mobil iletişim cihazıyla tanıtılan platform başarısını kanıtlamış durumda. Fakat tüm bu platformları Apple’ın gerisinde bırakan sebep uygulama çeşitliliği. iPad’in uygulama sayısı olan 75.000’in yanında diğer platformların içerikleri dikkate alınmayacak kadar zayıf. Gelecek yıl için yapılan tahminlere göreyse en büyük yükseliş Android ve BlackBerry AppWorld platformlarında olacak. Bu bilgilerin ardından sizi teknoloji devlerinin en yeni tabletleriyle baş başa bırakıyoruz. Dosyanın sonunda tüm modelleri teknik verileriyle karşılaştırabileceğiniz bir de tablo hazırladık.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Apple iPad 2
Samsung Galaxy Tab 10.1v
Motorola Xoom
HTC Flyer
BlackBerry PlayBook
HP TouchPad
Acer Iconia Tab A500
Asus Eee Pad Transformer
Karşılaştırma Tablosu

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Tablet rehberi” için bir cevap

  1. Serkan dedi ki:

    İpad2 ve galaxy tablete sahibim ikisini karsilastirdigimda işletim sistemi olarak tabletlerin fiziksel kalitelerine baktığımda iPad çok çok daha kaliteli, dünyadaki en kaliteli işçilik her zaman apple üretiyor.
    işletim sistemlerini karsilastirdigimda Flash destegini göz ardı edecek isek yine apple önde götürür galaxy aldığım gün işletim sistemi çoktu belki de benim şansıma denk geldi. Apple ne iMac ne macbook Proları ne tableti kısacası iOS lerin hiç biri çökmez 