reklamı kapat

POPÜLER

Volvo ES90

Tamamen elektrikli sedan Volvo ES90 için olası bir tarih geldi

Tamamen elektrikli sedan Volvo ES90 için olası bir tarih geldi. Bu araç aktarıldığı kadarıyla direkt olarak Çin’de üretilecek.

Bugün çıkan haberlere göre Volvo ES90 olarak adlandırılacağı söylenen Volvo imzalı lüks elektrikli sedanın prototip üretimine başlanmış durumda. Şirket içinde V551 olarak geçen model, söylendiği kadarıyla spesifik olarak Çin’de üretilecek. Bir versiyonunda 111 kWh batarya olacağı aktarılan araç, bu modelde 600 km kadar bir menzil sunacak. 3100 mm dingil mesafesi ve 2.600 kg boş ağırlık gibi verilerin de açıklandığı ES90, İsveç’ten gelen son paylaşımlara göre tek motor arkadan itiş ve çift motor dört çeker olmak üzere iki farklı versiyon halinde satın alınabilecek. Seri üretime 2024’ün mayıs ayında alınması beklenen modelin yollara ise ancak 2025’in ortasında çıkarılacağı iddia ediliyor. Yani halen uzakta olan ES90, üst seviyeye konumlandırıldığı için elbette pahalı olacak ve çok sayıda güçlü elektrikli sedan aracın karşısında dikkat çekmeye çalışacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo’da gelen en son elektrikli araç XC40 ve C40’ın altında konumlanarak markanın en erişilebilir üyesi yapılan Volvo EX30 olmuştu. “Küçük boyuta sığan üstün elektrik performansı” mottosuyla dikkat çeken araç, Türkiye’de de satılacak. Üretiminin Çin’de gerçekleştiriliyor olmasından dolayı Türkiye’de ekstra vergi yüküyle satılacak (2025 yılında Avrupa merkezli üretimi de olacak. Vergiden kaçmak adına aracın Türkiye’ye sadece Avrupa’da üretilen versiyonları getirilebilir) olan model, buraya henüz tam olarak ne zaman getirilecek kesinleşmiş değil.

Volvo Türkiye’nin araç hakkında hazırladığı sayfa burada yer alıyor, resmi sayfada model için 480 km maksimum menzil, 100 km’de 15,7 Kwsa enerji tüketimi, DC hızlı şarj üzerinden yüzde 10 ile yüzde 80 arası 26 dakikada şarj gibi veriler paylaşılıyor. Yurt dışı başlangıç fiyatı 35 bin dolar olan ve ilk incelemelerde bu fiyat üzerinden çok olumlu yorumlar alan araç, iki farklı versiyon halinde sunuluyor. Tek motorlu versiyon daha yüksek menzile odaklanıyor, bir de 45 bin dolarlık çift motorlu performans versiyonu bulunuyor.

İki versiyonu da Volvo’nun sahibi olan Çinli Geely’nin 400 volt SEA platformu üzerine kurulan araç, tek motorda 268 beygir güç, çift motorda ise 422 beygir güç ortaya koyuyor. Satıldığı yere göre 51 kWh ya da 69 kWh batarya kapasiteleriyle elde edilebilen model, çok ama çok sade bir kokpite sahip. Modelin dijital de olsa ayrı bir göster takımı yer almıyor, sadece Tesla’lar gibi merkeze dikey olarak konumlandırılan bir dokunmatik ekran kullanılıyor.

Volvo ES90 yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER