reklamı kapat

POPÜLER

Tanımadığınız kişiler şu an sizi kameranızdan izliyor olabilir

Rus hacker’lar, webcam‘lere ve güvenlik kameralarına yönelik başlattıkları saldırılar neticesinde, aralarında Türkiye‘nin de bulunduğu birçok farklı ülkedeki binlerce kişisel kamerayı ele geçirdi. Üstelik iş yerlerinden evlerin oturma odalarına kadar sızan hacker’lar tüm görüntüleri canlı olarak yayınlıyorlar.

Kullandığınız güvenlik kamerası, webcam ya da bebek monitörü gibi cihazlar varsa şu sıralar hayli dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Zira Rusya merkezli hacker’lar, başta IP kameralar olmak üzere güvenlik sistemlerine yönelik düzenledikleri saldırılarda şifreli ve şifresiz binlerce kameraya erişim sağlamayı başardılar. Türkiye‘nin çeşitli şehirlerinden 170 adet kameranın yer aldığı listenin başını Birleşik Krallık (4.591 adet), Fransa (2.058 adet) ve Hollanda (1.576 adet) çekiyor.

webcam_hack_2Kameraları markalar ve ülkeler bazında kategorilere ayıran site, üstelik izlediğiniz kameranın nerede olduğunu Google Maps üzerinde işaretliyor. Detaylı inceleme yapıldığında iş yerlerinden spor salonlarına, havuzlardan evlerin oturma odalarına kadar uzanan kapsamlı saldırı, kişisel gizliliği ihlal etmenin yanı sıra hırsızlık gibi olaylara da davetiye çıkarıyor. Öyle ki İskoçyalı bir öğrenci verdiği röportajda, duş aldığı sırada güvenlik kamerasının kendi kendine aktif hale geldiğini belirtiyor. Bu tip izinsiz erişimleri engellemek için kameraların güvenlik duvarlarının aktifleştirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, ayrıca cihazlara tahmin edilmesi güç şifreler konulmasını ve gerek yoksa uzaktan erişim özelliğinin devre dışı bırakılmasını tavsiye ediyorlar.