reklamı kapat

POPÜLER

Tek televizyonda iki farklı görüntü

LOG Dergisi olarak katıldığımız, Barselona’da gerçekleştirilen Philips basın etkinliği kapsamında tanıtılan ürünlerden -özellikle de teknolojilerden- biri diğerlerinden hemen ayrılıyordu. Etkinlikte lansmanı yapılan Philips Cinema 21:9 Gold Series Smart LED TV oyunseverleri hedefleyen yeni teknolojisiyle adeta ağzımızı açık bıraktı. Bir benzeri Sony tarafından da daha önce duyurulan teknoloji sayesinde tek bir televizyon ekranı üzerinde aynı anda iki kişi farklı görüntüler görebiliyor.

OYUNSEVERLER YAŞADI
Teknolojinin daha iyi anlaşılması için bir örnekle anlatmak gerekirse; nefes kesen bu teknoloji sayesinde artık iki kişi araba yarış oyunu oynarken ekranı ikiye bölmüyoruz. Çünkü yeni teknoloji ile her iki oyunucunun da görüntüsü tam ekran olarak görüntüleniyor. Fakat kullanılan gözlükler sayesinde her iki oyuncunun da gördüğü görüntüler birbirinden farklı oluyor. Aşağıda aynı televizyonda oynadığımız oyunun bir demosu bulunuyor. İki farklı oyuncunun aynı ekran üzerinde nasıl farklı görüntüler gördüğünü de görebilirsiniz.

NASIL OLUYOR?
Teknoloji 3D’de olduğu gibi iki farklı görüntüyü üst üste bindiriyor. Gözlüksüz olarak bakıldığında üst üste binmiş anlamsız bir görüntü oluşuyor. Her iki camı da sağ veya her iki camı da sol 3D gözlük camı gibi işlev görev gözlükler takıldığında ise farklı gözlükleri kullanan izleyiciler üst üste binmiş olan görüntüleri farklı görüyorlar.

GELECEK TAHMİNİ
Yakın gelecekte aynı teknolojiyi kullanan televizyonlar sayesinde tek bir televizyon üzerinde farklı kanalları da izlemek mümkün gibi görünüyor. Bu sayede aynı televizyon üzerinde klasik bir örnek olarak; aynı anda hem maç hem de dizi izlenebilir. Tek sıkıntı ses gibi gözükse de kablosuz kulaklıklar ile bu sorun da çözülebilir. Bir başka senaryoda da farklı kaynaklardan görüntüler yine tek televizyon üzerinde toplanabilir. Bu sayede bir kişi oyun konsolu üzerinde oyun oynarken aynı televizyonu kullanan bir başka kişi sevdiği dizileri izleyebilir.