reklamı kapat

POPÜLER

Teknoloji sanal, sonuç gerçek

 - Güncelleme: 10 Temmuz 2009 14:54


Halit Zaim
Fujitsu Siemens Computers
Genel Müdürü

LOG MART 2009

Bilgi teknolojilerine yapılan yatırımları yeniden gözden geçirmek için şu andan daha uygun bir zaman dilimi düşünemeyiz. Şüphesiz yaşamakta olduğumuz ekonomik koşullar işletmelerimiz için zorlu ortamlar yaratıyor. Ancak bu gibi kriz dönemleri kuruluşlara, iş ortakları ve müşterileri ile aralarındaki mesafeyi kısaltan ve çetin rekabet koşullarında bir adım öne geçmelerini sağlayan BT yatırımlarını tekrar gözden geçirmeleri için bir fırsat yaratıyor.

Geçmişte belli sorunları çözmek adına yapmış olduğumuz BT yatırımlarının günün değişen koşullarında geçerliliğine, işlevselliğine ve verimliliğine yakından bakmakta yarar olduğu kanısındayım. Özellikle kriz dönemlerinde kurumların, esnek ve atak bir yapı kazanması, hayat mücadelesinde kritik bir öneme sahip. İşte bu noktada ihtiyaca uygun, ekonomik ve yönetilebilir teknolojik çözümler, tasarruflu ve verimli bir çalışma ortamı yaratmak için en stratejik araçların başında yer alıyor.

REKABET AVANTAJI YARATMAK
Günümüzde bireysel teknoloji ürünlerinde olduğu kadar artık kurumsal teknolojilere de geçmişe göre daha uygun maliyetlerle erişmek mümkün. Ayrıca donanımların endüstri standartlarına uyumluluğu arttıkça veri merkezlerinde sanallaştırma ve grid gibi teknolojilerin daha çok konuşulduğunu görüyoruz. Veri merkezi yöneticileri bugün donanımlardan ziyade teknolojilere ve altyapıya odaklanmayı rekabet avantajı yaratan bir tercih olarak değerlendiriyor.

DİNAMİK VERİ MERKEZİ
Avrupa’nın en büyük altyapı servis sağlayıcısı Fujitsu Siemens Computers olarak biz de tüm teknoloji ve hizmetlerimizle kuruluşlara ekonomik, yönetilebilir ve esnek bir altyapı sunulmasına odaklandık ve Dinamik Veri Merkezi kavramını geliştirdik. Özellikle son yıllarda bilgi işlem merkezlerinde radikal değişimler yaratan sanallaştırma teknolojileri, Fujitsu Siemens Computers’ın Dinamik Veri Merkezi yaklaşımının da önemli bir parçasını oluşturuyor.

SANALLAŞTIRMA
Günümüz modern işletmelerinde artan sayısal veri yükünü yönetmek için çok sayıda sunucu kullanılmakta ve bu sunucuların sayısı ise hızla artmaktadır. Sunucuların sayısıyla birlikte onların çalıştırılması için gerekli enerji, ısıtma ve soğutma giderleri hızla faturalara yansımakta, daha geniş mekana ve yönetim için daha fazla insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla uzun dönemde yatırımı koruma özelliğiyle öne çıkan sanallaştırma bir taraftan güç rekabet koşullarında kurumlara çevik bir altyapı sunmasıyla öne çıkarken, diğer taraftan şirketlerin maliyetlerini kontrol altında tutabilmelerine imkan vermektedir.

ÇEVRE DOSTU TEKNOLOJİLER
Küresel ısınmanın hararetle tartışıldığı şu günlerde, çevreci BT teknolojilerine olan ilgi de doğal olarak artmaktadır. Sağladığı enerji tasarrufu nedeniyle sanallaştırmayı bu anlamda çevreci BT politikalarının da bir uzantısı olarak değerlendirmek mümkündür. Fujitsu Siemens Computers, Avrupa’nın lider BT üreticisi olarak, çevre dostu teknolojiler kullandığı için ilk olarak sertifikalandırılan firmalar arasında yer alıyor. Bunun sebebi ürettiğimiz her bir cihazda yüzde 25 ila 30’a varan enerji tasarrufu sağlıyor olmamız. Veri merkezi, sanallaştırma ve konsolidasyon alanında sunduğumuz zengin ürün portföyümüzle şirketlere verimlilik sağlarken çevreci ürünlerimiz maliyetleri kontrol altına almak ve tasarruf sağlamak açısından da şirketlerimize büyük avantajlar sunuyoruz.

KURUMLARIN YANINDAYIZ
Özetle Fujitsu Siemens Computers olarak Dinamik Veri Merkezi ile müşterilerimize esnek altyapılar sunarken, bunu en düşük maliyetle gerçekleştirmelerini sağlıyoruz. Dinamik Veri Merkezi konseptindeki teknolojilerimizi geliştirirken, bu yeni teknolojilere uygun hizmetlerimizle kurumların zor zamanlarında yanlarında olmaya devam ediyoruz.

İLGİLİ HABERLER