reklamı kapat

POPÜLER

Telegram LOG Tasarım

Telegram, Hamas’a ait bazı kanallara Android üzerinde erişim yasağı getirdi

Telegram CEO’su Pavel Durov, platform üzerinde yaptığı bir açıklama ile “Savaş içeriklerine kapımız açık kalacak” demişti.

Ancak Google sürece farklı yaklaşıyor, aktarıldığı kadarıyla Android’de Hamas tarafından kullanılan iki büyük kanala şu an Android için Telegram’dan erişim sağlanamıyor. Hamas’a ait bazı kanalların halen açık olduğu belirtiliyor ancak zamanla onların da Android kullanıcılarına kapatılması olası görünüyor. Biliyorsunuz İsrail – Hamas arasındaki gelişmeler nedeniyle Meta gibi birçok şirket Hamas’a yönelik yasaklar getirdi, “propaganda” olarak görülen iletişim kanalları kapatıldı. İşte tam olarak bu konuda geçtiğimiz hafta bir açıklama yayınlayan Telegram CEO’su Pavel Durov, sürece diğer platformlardan farklı yaklaştıklarını belirterek şunları söylemişti: “Bu haftanın başlarında Hamas, Aşkelon’daki sivilleri füze saldırılarından önce bölgeyi terk etmeleri konusunda uyarmak için Telegram’ı kullandı. Kanallarını kapatmak hayat kurtarmaya yardımcı olur mu yoksa daha fazla hayatı tehlikeye mi atar? Duygusal dürtülerle hareket etmek her zaman caziptir. Ancak bu tür karmaşık durumlar, sosyal platformlar arasındaki farklılıkları da dikkate alan kapsamlı bir değerlendirme gerektirir. İçerikleri insanlara algoritmik olarak gösteren diğer uygulamaların aksine, Telegram’da kullanıcılar yalnızca özel olarak abone oldukları içeriği alıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu nedenle, Telegram kanallarının propagandayı önemli ölçüde güçlendirmek için kullanılması çok olası değil. Bunun yerine, araştırmacılar, gazeteciler ve doğru bilgi kontrolüne ihtiyaç duyanlar için benzersiz bir (İlk elden çalışan) bilgi kaynağı olarak hizmet ediyorlar.

Bu bilgi kaynağını yok etmek bizim için kolay olsa da bunu yapmak, zaten vahim olan bir durumu daha da kötüleştirme riski taşıyor.” Bu yazısına, “Telegram’ın moderatörleri ve yapay zeka araçları her gün milyonlarca zararlı içeriği platformdan kaldırıyor” diye başlayan Pavel Durov, bu açıklaması üzerinden Avrupa’da bir soruşturma ile karşı karşıya kalabilir.

Telegram gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Katlanabilir yapıda hazırlanan inanılmaz televizyon: C Seed N1

İLGİLİ HABERLER