reklamı kapat

POPÜLER

Tesla LOG Tasarım

Tesla, ikinci çeyrek teslimat verilerini açıkladı

 - Güncelleme: 02 Temmuz 2024 16:27

Elektrikli tarafın dev ismi Tesla, dakikalar önce ikinci çeyrek teslimat verilerini açıkladı. Şirket bu konuda beklentileri aşmış durumda.

Tesla, 2024’ün ikinci çeyreğinde toplam 410.831 adet otomobil üretti ve 443.956 adet teslimat gerçekleştirdi. Bu konuda beklentileri aşan firma, sadece Model 3 ve Model Y’den 386.576 adet üretip 422.405 adet teslimat açıkladı. Son çeyrek ile beraber şirket toplamda 6 milyon adet “Model” serisi araç sevkiyatını geride bıraktı. Tesla, 2024’ün ilk çeyreğinde 21 milyar dolar gelir üzerinde 1,1 milyar dolarlık bir net kâr açıklamıştı. Şirket en son bir geri çağırma ile gündeme gelmişti. 11.000’den fazla Cybertruck, arka yataktaki bir parçanın sürüş sırasında yerinden çıkabilmesi ve silecek motorunda yaşanan teknik sorun nedeniyle geriye çağırılıyor. Şirket birçok geri çağırmaya neden olan sorunu yazılım güncellemeleri ile çözüyor ancak bu sefer Cybertruck sahiplerinin tamir için resmi servislere gitmesi gerekiyor. Şirket geçtiğimiz aylarda tüm Cybertruck teslimatlarını bir haftalığına durdurdu çünkü aracın gaz pedalında mekanik bir sorun bulunuyordu. Bu sorun nedeniyle 3.878 kadar Cybertruck geriye çağırıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

National Highway Traffic Safety Administration tarafından yapılan geri çağırma kapsamında Cybertruck sahiplerinin resmi servislere gitmesi ve pedal değişimi yaptırması gerekiyor. Yaşanan sorun kısa süre önce direkt olarak burada izleyebileceğiniz bir TikTok videosuyla da gözler önüne serilmişti. Aktarıldığı kadarıyla aracın gaz pedalı üstündeki kısım sürüş sırasında yerinden çıkarak gazı yüzde 100 basılı şekilde bırakabiliyor. Buna gaz pedalının ön kısmındaki tasarım tercihi neden oluyor, öne doğru giden pedal olduğu yerde takılı kalıyor. Tasarımı halen çok tartışılan aracın Türkiye’de resmi olarak satılması şu aşamada kesinlikle beklenmiyor. Şirket Türkiye’de halen sadece Model Y’nin satışını gerçekleştiriyor.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER