reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla, Türkiye hızlı şarj istasyonları için yeni lokasyonlar belirledi

Türkiye’de açılacak Tesla Superchargers şarj istasyonları için güncelleme geldi. Firma resmî sitesine yeni lokasyonlar koydu.

Dev elektrikli araç üreticisi, Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited isimli şirket üzerinden Türkiye’de operasyona başlamaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz aylarda çıkan haberlere göre Tesla’nın Türkiye’deki en önemli ismi daha önce Lufthansa Türkiye-Irak CEO’su olarak görev yapan Kemal Geçer olacak. Şirket “Model” serisi araçlarını Türkiye’ye getirdikten sonra, bu araçlar için hızlı şarj istasyonları da kuracak. Tesla’nın resmî sitesinde çok uzun zamandır Türkiye merkezli “Tesla Superchargers” hızlı şarj istasyonları listeleniyor. Şimdiye kadar listede İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek ve Konya lokasyonları yer alıyordu. Daha sonra yapılan güncelleme ile bunlar arasına yeni bir Hendek lokasyonu daha dahil edilmişti. Listeye ayrıca ilk defa Soma lokasyonu da giriş yapmıştı. Bugün bu listede bir güncelleme daha yapıldı. Güncelleme sonrasında artık listede toplam üç farklı İstanbul lokasyonu yer almaya başladı

Türkiye merkezli Tesla Superchargers istasyonların ne zaman açılacağı halen net olarak bilinmiyor. Firma sadece bazı Türkiye merkezli istasyonların 2022’nin ikinci çeyreğinde, bazılarının ise 2022’nin üçüncü çeyreğinde açılacağını belirtiyor. Bu istasyonlar için devasa yatırımlara ise kesinlikle gerek bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmanın istasyonları genelde sadece ana şarj ünitelerinden oluşuyor ve böylece hızlı şekilde operasyonel hale getirilebiliyor. Bu sayede Tesla’nın dünya genelinde çok büyük bir şarj ağı bulunuyor. Şirketi Türkiye operasyonu için resmi başlangıç tarihi henüz verilmiyor. Ancak süreç çok uzakta değil. Çünkü kısa süre önce firmanın araçlarına Türkçe dil desteği getirildi.

Tesla çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın