reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Tesla’dan 100 gün içerisinde bitirilmesi gereken “Dünyanın enleri” arasına girecek dev proje

Düzenlenen organizasyonda anlaşmanın şartlarını açıklayan Elon Musk ve Tesla’yı, projenin verilen süre içerisinde tamamlanmaması halinde ciddi bir zarar bekliyor.

Model 3 ile birlikte rekor seviyede sipariş alan Tesla, gelen taleplere karşılık verme adına yatırımlar yapmaya devam ederken bir yandan da farklı projelerle adından söz ettirmeyi ihmal etmiyor. Önümüzdeki süreçte de kamyon, pickup ve Roadster modeli için hazırlanan Elon Musk, otomobillerin çıkışı öncesi Avustralya için gerçekleştireceği projeyle rakiplerine göz dağı verecek gibi gözüküyor. Musk, Güney Avustralya‘da konumlanacak olan devasa bir lityum-iyon bataryayla yenilenebilir enerjinin depolanmasını üstlenecek. Hayata geçirilecek olan batarya rüzgar türbinlerinden oluşan bir rüzgar çiftliğinde görev yapacak.


Dünyanın en büyük lityum-iyon bataryası olarak hizmete gireceği açıklanan projenin inşa sürecinde Fransa merkezli yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışmalar yapan Neoen ile çalışacak olan Tesla adımların tamamlanmasının ardından sistemi Aralık 2017 öncesinde hazır hale getirmek istiyor. Anlaşma gereği sistemin 100 gün içerisinde aktif olarak çalışmaması durumunda altyapıyı ücretsiz olarak sağlayacağını açıklayan Elon Musk, yapının dünya üzerindeki en yüksek değerli batarya sistemi olacağını ifade etti. 30.000 evin enerjisini tedarik edebilecek seviyede olan sistemin zamanında edilememesinin Tesla üzerinde potansiyel 50 milyon dolar civarında bir zarar yol açabileceğini de hatırlatmakta fayda var.