reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla’dan mevcut durum ve gelecek modelleri için çok önemli açıklamalar

Elektrikli otomobil pazarının en önemli ismi Tesla, kısa süre önce üçüncü çeyrek sonuçlarını paylaştı ve buna bağlı büyük açıklamalarda bulundu.

Elon Musk‘ın başında olduğu Tesla, tüm “batacak” açıklamalarına rağmen yoluna devam ediyor. Açıklanan üçüncü çeyrek sonuçları da bu konuda önemli bir gösterge oluyor. Firmanın üçüncü çeyrekte 6,3 milyar dolar gelir ve hisse başına 1,91 dolar kadar kar elde ettiği açıklanıyor. Bu rakamlar beklentilerin altında kalmasına rağmen kar elde etmesi sevindiren şirketin, üçüncü çeyrek sonuçları sonrasında hisseleri yüzde 20’ye yakın değer kazanmış durumda. Bu çeyrekte 97 bin araç ürettiği açıklanan firma, bu konuda ikinci çeyreğe oranla yüzde 2’lik bir artış gerçekleştirdi. Model S ve Model X’in satış konusunda gerilediğini aktaran Tesla, burada beklendiği gibi daha uygun fiyatlı Model 3’ün ciddi şekilde ön çıktığını söylüyor. 97 bin çeyrek üretimiyle konulan 100 bin araçlık üretim hedefinin altında kalan ancak yine de üretim konusunda sorunlarını ciddi şekilde çözdüğü görülen firma, üretim konusundaki büyük artışı Çin merkezli Gigafactory 3 ile gerçekleştirecek gibi görünüyor. Elon Musk’ın gösterdiği kadarıyla fabrikadaki üretim denemeleri başlamış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model Y ve Semi için de yeni bilgiler verildi

Firmanın en yeni modeli olacak Model Y, söylendiği kadarıyla 2020 yaz aylarında üretime giriyor. Bunun hedeflenenden daha iyi olduğu aktarılıyor. Ayrıca elektrikli kamyon Semi’nin de sınırlı sayıda üretime gireceği söyleniyor. Bunun da 2020’de başlayacağı söyleniyor. Hepsine ek olarak firma yıl sonunda Model ailesi için tamamen sürücüsüz sistemin de kullanıma açılabileceğini belirtiyor. Bu sistemde sürücünün sürekli olarak direksiyona dokunması ve yolu takip etmesi gerekmiyor. Elon Musk ayrıca Model Y pick-up modelini “şimdiye kadar yaptıkları en iyi ürün” olarak nitelendiriyor. “Cybertruck” lakaplı bu araç için gerçekten büyük bir heyecan bulunuyor.

İlgili Video