reklamı kapat

POPÜLER

Toyota e-Racer

Artırılmış gerçeklikle yeni bir sürüş deneyiminin hayali; Toyota e-Racer karşınızda [Video]

Lexus ile birlikte Japonya’daki fuarın en dikkat çekici konseptlerinden birisine Toyota e-Racer ile imza atan mühendisler, otomobil geleceğine selam gönderiyor.

Tokyo Otomobil Fuarı‘nda sergileyeceği birçok önemli modeli organizasyon öncesinde detaylarıyla paylaşan Toyota, sürpriz hamlesi son güne kadar saklamayı çok iyi başarmış. Fuarın açılmasıyla birlikte gizemli örtülerinden kurtarılan Toyota e-Racer, son dönemlerde karşımıza çıkan en akılda kalıcı fütürüstik konseptlerden birisi olmaya aday. Neredeyse hiçbir teknik özelliği verilmeyen, adeta markanın “biz bunun için de hazırız” dediği otomobilin tam elektrikli bir mimari planı üzerine inşa edildiğiyse şaşırtıcı olmayan nadir birkaç noktadan oldu diyebiliriz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota e-Racer, değişen zamanın yarışçı felsefesini sergiliyor

Başlı başına farklı bir yarış otomobili olara tanımlayabileceğimiz e-Racer’ın motor sporları için hayal edilen çizgilerden bazılarına selam verdiğini de görebiliyoruz. Süreç ilerledikçe tasarım dinamikleri daha da “modernleşen” araçlara gönderilen bu selamda, açık kokpit ve kapalı tekerlek tasarımı bizim özellikle dikkatimizi çekmiş durumda. Sürücüyü bir kabin içerisine almayı tercih etmeyen bu yapının dijital hayalet ekranlardan beslenişi de, genel fütüristik çizgiyi destekler niteliklerde. Tabi ki işin içerisinde artırılmış gerçeklik ve sanal asistan gibi donanımların da hayal edildiğin bilmek gerekiyor. Öyle ki bu artırılmış gerçeklik teknolojisi, araç sürücüsünü bir anda klasik bir ralli içerisindeymiş gibi hissettirebiliyor. Kolay değiştirilebilir yapıda tasarlanan koltuklar da yine paylaşılan fotoğraflardaki ilgi unsurları arasında. Sözü daha fazla uzatmadan sizleri izlemenizi şiddetle önerdiğimiz tanıtım videosuyla baş başa bırakalım.