reklamı kapat

POPÜLER

Google Android 9

Android 10’a geçerken Android 9’un “tartışmalı” başarısı

Android’in en büyük sıkıntılardan biri de dağıtım süreci. Google, Android 9 için paylaştığı yeni verilerde işlerin biraz daha iyiye gittiğini müjdeliyor. Ancak istenen noktada değil.

Android işletim sistemi kullanıcılara pek çok alanda özgürlük tanırken, güncelleme konusunda genellikle hep bekletiyor. Bunun en büyük sebebi akıllı telefon üreticilerin işletim sistemini kendi cihazlarının arayüzlerine göre işlemesi ve dağıtımını üstlenmesinden kaynaklanıyor. Eylül ayında Pixel modelleriyle beraber Android 10 deneyimini de başlatan Google, bir önceki işletim sisteminin dağıtım sonuçlarını da paylaştı. Yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz ağustosla beraber Android 9, bir yılda tüm ekosistemin yüzde 22,6’sına ulaşmış durumda. 7. ve 8. sürümle kıyasladığımızda neredeyse iki katından fazla bir dağılım görmek mümkün. Ancak bir yılda ulaşılan bu değer iOS’in 1 ayda ulaştığının yanına dahi yaklaşamıyor. iOS 13’ün bir ayda iPhone’ların yarısına yüklenmiş olduğunu kaydedelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android güncellemelerinde Project Treble etkisi

Google’ın yeni dönemdeki başarısı ise Project Treble teknolojisinden besleniyor. Treble en basit haliyle Android’i modüler hale getirerek güncellemeyi kolaylaştırıyor. Android’lerdeki güncelleme sorununu çözmek için Google’ın attığı teknik adımlardan biri olan Treble, etkisini Pie güncellemesinde göstermiş gibi görünüyor. Güncelleme tarafında umut verici gelişimler olduğu ise 10 ile beraber de hissediliyor. Samsung’un Galaxy cihazlar için Android 10 Beta güncellemesini geçtiğimiz hafta yayınlamış olması, istenen hızlı değişime emin adımlarla yaklaşıldığını işaret ediyor. iOS’in dağıtım hızına yetişmesi pazardaki oyuncuların çokluğu sebebiyle ne kadar mümkün bilinmez, ancak Google, Android’lerdeki dağıtım hızını artırabilmek için çözümler sunmaya devam edecek gibi görünüyor. Teknoloji devinin resmi açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

iOS’in favori Twitter özelliği nihayet Android için yayında