reklamı kapat

POPÜLER

Toyota GR Yaris

Dört tekerlekten çekişli altyapıyla geldi; karşınızda Toyota GR Yaris

Dünya Ralli Şampiyonası standartlarının yola çıkabilecek en optimize versiyonu olarak tanıtılan Toyota GR Yaris, teknik özellikleriyle hayranlık uyandırıyor.

Prototip testlerinin sürdürüldüğü dönemden itibaren yakın takip ettiğimiz modellerden birisi olan Toyota GR Yaris için nihayet geri sayım sona erdi. İlk kez Tokyo Otomobil Fuarı kapsamında sahneye çıkarılacak olan modelinin merakla beklenen detaylarını resmi kaynaklarından paylaşan Toyota, performans meraklılarının iştahını şimdiden kabartmayı başardı. Özellikle mühendislik geliştirmeleri üzerinde durulan ve sürüş dinamikleri konusunda bir hayli iddialı olunan modelin dört tekerlekten çekişli olması şüphesiz en iddialı parçaları arasında. Doğrudan Dünya Ralli Şampiyonası standartlarına yakınlık iddiası üzerine geliştirilen GR Yaris’in bu sayede Fiesta ST, Clio RS ve Polo GTI’dan ayrılacağını net şekilde söyleyebiliriz.

Toyota GR Yaris teknik özellikler

Otomobilin mühendislik detaylarına geçmeden evvel doğrudan rakamsal verilerini sizlerle paylaşalım. Kaputunun altında 1,6 litrelik turbo üç silindir makineyle gelen GR Yaris, bu makineyle 261 PS güce ve 360 Nm torka sahip olacak. Aracın Japonya versiyonunda ise bu rakamın 272 PS ve 370 Nm tork şeklinde ayarlandığını da bilmekte fayda var. Bu gücü 4×4 altyapısıyla yere aktaracak olan modelin sınırlı kaymalı diferansiyel kilidinin Torsen imzasını taşıması da en az diğer parça dinamikleri kadar önemli. Toyota mühendislerinin tüm bu maddeleri bir araya getirebilmek adına GA-B ve GA-C platformlarını ortak noktada harmanlaması da dikkat çekiyor. Michelin Pilot Sport 4s lastikler, ön bölümde double wishbone tipi bağımsız süspansiyon mimarisi, arka tarafta torsiyon çubuğu ve dört pistonlu fren kaliperleri de yine GR Yaris’in standart donanımları arasında öne çıkıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota, bu iddialı otomobilinde Normal, Spor, Pist olmak üzere üç farklı sürüş moduna yer veriyor. Paylaşılan bilgilere göre bu modlar maksimum tork iletimini sırasıyla 60:40, 30:70 ve 50:50 olmak üzere şekillendirebiliyor. Bu da doğrudan sürücünün hissedebileceği bir deneyimin kapılarını açmak demek. Toplamda 1.280 kilogramlık bir otomobil olan modelin güç/ağırlık oranı da fena sayılmaz. 4,9 kilogramına 1 PS’lik güç oranı düşen GR Yaris’in 0’dan 100’e hızlanması 5,5 saniyeden kısa sürüyor. Erişebileceği maksimum sürat ise 230 km/s olarak karşımıza çıkıyor. Aracın fiyatları kısa süre içerisinde yine resmi kaynaklardan duyurulacak.

İlginizi Çekebilir

Toyota e-Racer