reklamı kapat

POPÜLER

Lexus LF-30

Bilim kurgu filmlerine taş çıkartıyor; Lexus LF-30 ile tanışın

Tokyo Otomobil Fuarı’nın en sıra dışı modellerinden birisi olacak Lexus LF-30, markasının artık alıştığımız beyaz perde maceralarına bir yenisi daha ekleme potansiyeline sahip.

Söz konusu konsept bir model ve Lexus olunca, ortaya son birkaç yılda çıkarılan inanılmaz keskin projeler aklımızda hemen beliriveriyor. Bunların sadece otomobille sınırlı kalmayışı ve Valerian filminde bir hava aracında evrilişi de şüphesiz sürecin en keyifli anlarından birisi olmuştu. Kapılarını açacan Tokyo Otomobil Fuarı‘nı da bu anlamda boş geçmeyen şirket, kendi ülkesinde yine bilir kurgu filmlerinde taş çıkartan bir projeyle meraklılarının karşısına çıkıyor. Tanıtımı yapılan Lexus LF-30, hava araçlarınını andıran inanılmaz keskin tasarımı, martı kanat kapıları ve fütüristik kokpitiyle yine otomobil tutkunlarının zihinlerinde yer edineceğini düşündüğümüz bir konsept olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lexus LF-30 altyapısında dört elektrik motoru barındırıyor

Tam elektrikli bir konsept olarak tanıtılan LF-30’un bu anlamda çok fazla teknik özelliği paylaşılmadığını ilk başta belirtmekte fayda var. Lexus’un son dönemlerdeki konseptlerinde genel olarak kullandığı bu tercih, tasarım dinamikleri üzerinde odaklanılmasını sağlıyor. Konseptle ilgili bilmemiz gereken tek şeyse, her tekerleği için bir elektrik motoru taşıdığı ve bu dört motorun toplamda 536 beygir ürettiği. Ön tekerlekten itişli olarak da kullanılabileceği açıklanan LF-30’un kablosuz şarj gibi olmazsa olmaz özelliği de yansıttığını görüyoruz.

İşin tasarım kısmı ise sadece otomobil meraklılarını değil havacılıkla ilgilenenleri de etkileyecek cinste. Oldukça keskin çizgiler üzerine kurulu olan otomobilin ön bölümün nispeten daha “sakin” kalabildiğini söyleyebiliriz. Jant tasarımları dahi bu çizgilerden nasibini almışken, elektrik motorlarının getirdiği özgürlükle kapıların yıkarı doğru açılır şekilde tasarlanması, pizza üzerinde eklenen son bir parmesan peyniri niteliğinde. Kokpite geldiğimizde yolcu ve sürücü için ayrılan ekranlar ve yine uçaklardaki dinamikleri anımsatan bir direksiyon tasarımı öne çıkıyor. Lexus LF-30’un detaylarında kaybolurken, ileriki vadede sinemaya yansıyacak bir bilim kurgu filminde tekrar karşımıza çıkma ihtimalini de hep aklımızda tutmaya gayret edeceğiz.

İlginizi çekebilir

Lexus LF1 Limitless