reklamı kapat

POPÜLER

Lexus LF-1 Limitless

Otomobilin geleceğine samuray kılıcı etkisi: Lexus LF-1 Limitless [Video]

17 Ocak 2018

Detroit’teki fuarın en karakteristik projelerinden birisi olan Lexus LF-1 Limitless, özellikle kokpiti üzerindeki çalışılmışlık hissiyle kendisine hayran bırakıyor.

Premium sınıfta seyreden üreticiler arasında, kendi tasarım diliyle fark yaratmayı başaranlardan birisi olan Lexus, Detroit Otomobil Fuarı’nın en başarılı konsept tasarımlarından birisinin de sahibi. Bir süredir ipucu niteliğindeki detaylarla ufak çaplı paylaşımlar yaptığı LF-1 Limitless isimli SUV konseptiyle fuardaki yerini alan marka, organizasyonun çalışılmışlık hissi en yüksek projesini üretmiş olabilir. Gerek dış tasarımındaki noktaları gerekse kokpitinde yer alan her noktasındaki düşünülmüş eklentileriyle bizim aklımıza kazınan Lexus LF-1 Limitless’ın sizlerinde dikkatini çekeceğine hiç şüphemiz yok. Markanın burada otonom sürüş teknolojisine de kendi çapında getirdiği tabirin de yüzünüzde tebessüm yaratacağını şimdiden belirtelim.

Uyumlu birliktelik

Lexus’un Kaliforniya’da yer alan CALTY Design ekibi tarafından hayata geçirilen LF-1 Limitless konseptinin dış tasarımındaki temel felsefe
“keskinlik” üzerine kuruluyor. Aslında projenin çizgilerine baktığımız iki farklı felsefenin bir arada uygulandığını görüyoruz. Ön bölümde, ışıklandırma grubunu da içerisine alacak şekilde ızgara ve burna kadar inanılmaz sert ve keskin bir dil kullanan Lexus tasarımcıları, gövde üzerinde ise bir o kadar sakin bir yapıya yer veriyor. Nitekim zaten arka tarafa doğru gidildikçe yuvarlanan hatların tek bir şerit olarak tasarlanan arka ışıklandırma grubuyla nasıl başarılı bir şekilde bir araya getirildiğini de görmek mümkün. Üzerinde 22 inç‘lik devasa jant setini barındıran aracın motor bölümüyle ilgi ise şimdilik ucu açık cevaplar verilmekte.

Her yolcuyu düşünen kokpit

Haberimizin başında altını çizdiğimiz “çalışılmışlık hissi”nin temel kaynağı ise kokpitte yatıyor. Neredeyse tamamen dijital bir yapı ile karşımıza çıkan LF-1 Limitless’ın hemen her noktasında bir özellik var. Kapıların içlerine dahi gökyüzünü anımsatan ışık yansımaları koyarak yüzümüzde tebessüm yaratan Lexus tasarımcılarının bunu en yakın zamanda gerçeğe dönüştürmesini diliyoruz. Tamamen konfor odaklı olarak bir araya getirilen parçalar arasında devasa panoramik cam tavan, koltuklar ve üç adet dijital ekran gibi parçalar bizim gözümüze takılanlar arasında. Konsept teknolojik olarak, 4D uydu navigasyonu, multimedya sistem üzerinden otel revervasyonu ve otonom sürüş olmak üzere önemli özelliklerle destekleniyor. Lexus’un “özel şoför” adını verdiği otonom sürüş modunda araç tüm kontrolü eline alırken, kullanıcılar dilerlerse tüm gaz ve fren tepkilerini direksiyon üzerinden kontrol edebiliyor.

Video