reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar E-Pace ve BMW X2’ye Japonya’dan gelen cevap: ilk detaylarıyla Lexus UX [Video]

Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan Lexus UX, iki yıl önce tanıtılan konsept proje ile büyük oranda benzerlik gösteriyor.

Mazda ve Volvo‘da olduğu gibi tasarım karakteriyle otomobil dünyasının en akılda kalıcı markalarından birisi olan Lexus, geçmişte sergilediği bir konsept projesini daha hayata geçiriyor. 2016 yılı Paris Otomobil Fuarı‘nda gösterimi yapılan ve o dönem büyük beğeni toplayan UX’i aynı isimle üretim bandına çıkartan marka, Jaguar E-Pace, Volvo XC40 ve BMW X2 gibi yepyeni modellerle birlikte hareketlenen premium sınıfa kendi dilinde bir cevap verecek. Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek tanıtım öncesinde yeni modelinden fotoğraf ve video paylaşan Lexus, teknik açıdansa şimdilik özellikleri gizli tutmayı tercih ediyor.

Tamamen yeni platformla iddialı sürüş dinamikleri

Lexus’un üst sınıfta kullandığı en güncel tasarım dili üzerine oluşturulan UX, kesinlikle sınıfının en sportif karakterlerinden birisine sahip olacak. Keskin çizgilerin kullanıldığı ızgara ve far tasarımıyla karakter farkını yaratan aracın arka bölümünde kullanılan tek parçalı stop yapısı da olağan dışılığın mesajını veriyor. Video içerisinde bir bölümünü görme şansına eriştiğimiz kokpit bölümünde de güncel modellerde yer verilen teknolojik ve tasarımsal parçalar var. Kaputunun altında Lexus’un en güçlü olduğu noktalardan birisi olan hibrit motor teknolojisiyle görmeyi beklediğimiz UX’in tamamen yeni bir platform üzerine geliştirilmesi işleri özel yapan noktalardan. Markaya göre bu platform, ağırlık merkezinin aşağıda olması ve başarılı burulma direnciyle binek otomobillerin sürüş dinamiklerini SUV gövdesiyle bir araya getiriyor. Kısa süre sonra yeni detaylarıyla karşımıza çıkacak olan model fuarın gözdelerinden olmaya aday.