reklamı kapat

POPÜLER

2017’de Dünyada Yılın Otomobili’nin uygun fiyatlı “bebeği” ile tanışın: Jaguar E-Pace [Video]

14 Temmuz 2017

Ödüllü F-Pace’in ardından aileye katılan E-Pace karakteriyle sınıfına yeni bir soluk getirecek.

Her geçen gün pazar payını artıran Crossover/SUV liginde acaba bu sefer hangi yeni üyeyi göreceğiz sorusunu sormaya devam ederken üreticiler bizleri cevapsız bırakmayarak mutlu etmeye devam ederken bu cevabı veren kişi Jaguar olunca heyecanımız da biraz daha artıyor. F-Pace ile “2017 Dünyada Yılın Otomobili” ödülünü kazanma başarısı gösteren Jaguar’ın bir bebek versiyonu olarak asfalta çıkardığı E-Pace‘te bu başarının izlerini görebiliyoruz. Performansıyla olduğu gibi tasarımıyla da F-Pace’in izinden giden E-Pace Jaguar kalitesinin daha ulaşılabilir noktasını da temsil ediyor.


Audi Q3, BMW X1 ve Mercedes GLA gibi rakiplere karşı amansız bir mücadele verecek olan E-Pace ortaya koyduğu karakterlerle rakipleri arasından sıyrılmayı başarıyor. Izgarasından far grubuna kadar F-Pace ile ortak noktaları paylaşan aracın 2.681 milimetre gibi bir aks mesafesi var ki bu içerde sunulan kullanım alanının tatmin edici olacağının ilk işareti olarak karşımızda duruyor. 577 litre gibi iddialı bir bagaj kapasitesine sahip olan aracın bu değeri koltuklar pasif hale getirildiğinde 1.234 litreye kadar esneklik gösterebiliyor. İçerisindeki kullanım gözleri açısından da ciddi anlamda cömert olan Jaguar, merkezde 10, kapılardaysa sekiz litrelik bir alan vadediyor. E-Pace’te opsiyonel olarak sunulan 21 inç boyutundaki jantların da sınıfındaki en büyük örnek olduğunu da belirtmekte fayda var.


Kokpitine girdiğimizde bizleri alıştığımız Jaguar felsefesiyle karşılayan E-Pace’te erişimi kolay, kullanıcı odaklı bir yapı karşılıyor. Head-up display destekli ekranlardan direksiyonun arkasında yer alan 12.3 inç‘lik renkli ekranda çözünürlüğü yüksek üç boyutlu dijital göstergelere yer veriliyor. Merkezdeki multimedya ekranın büyüklüğünü 10 inç‘ten yana kullanan Jaguar, giyilebilir anahtar teknolojisiyle bu ekranı uzaktan kontrol etmeye de olanak sağlıyor. Meridian ses sistemiyle içerisindeki ambiyansı hareketlendirecek olan E-Pace’te beş adet USB bağlantı noktası, 4G destekli Wifi Hotspot, araç içerisindeki benzin ve gidilebilecek menzil miktarı gibi önemli bilgileri gösteren akıllı saat destekli mobil uygulama gibi önemli özellikler de es geçilmemiş.


Kaputunun altında beş farklı motor seçeneğiyle satışa sunulacak olan E-Pace’de bu motorların dağılımı üç adet dizel ve iki adet benzinli olarak yapılıyor. Markada görmeye alışık olduğumuz Ingenium motorların kullanılığı araçta turbo lagının ciddi anlamda önüne geçildiğinin de altı çiziliyor. 2.0 litre hacimli seçeneklerin kullanıldığı E-Pace’in dizel motorları 150, 180 ve 240 beygirlik versiyonlarla sunuluyor. Benzinli motorlardaysa bu seçenekler 246 ve 296 beygir olarak karşımıza çıkıyor. Ön tekerlekten ve dört tekerlekten çekiş olmak üzere iki altyapıyla satın alınabilecek olan araçta altı ileri manuel ve dokuz ileri otomatik şanzımana yer veriliyor. Yurt dışında 38.600 dolar‘dan başlayan fiyatlarla satışa sunulan F-Pace farklı bir deneyim yaşamak isteyen kullanıcıları cezbetmeye aday.

VİDEO