reklamı kapat

POPÜLER

Robot işçilerle uzay madenciliği için tarih verildi

Dünyadaki kaynakların gittikçe azalıyor olması insanları farklı kaynaklara yöneltmek durumunda kalıyor. Özellikle uzayda değerli madenlerin bulunuyor olması bu madenlerin dünyaya getirilmesi konusunda bazı çalışmaların yapılmaya başlamasını olağan hale getiriyor. Özel bir uzay şirketi olan Moon Express, uzayda yapacağı madencilik çalışmalarının detaylarını açıkladı. Yapılan açıklamalara bakılırsa uzayda madenciliğin başlaması için çok uzun zaman geçmesine gerek kalmayacak. 

Moon Express, Ay yüzeyine bir maden üssü kurmayı hedefliyor. Burada çalışacak olan robotlar üretecek şirket, bu robotların kalıcı olarak Ay’da bulunmaya devam edeceği ve sürekli olarak maden kazacağını ifade ediyor. Mineralleri ve değerli madenleri çıkaracak olan robotların sonrasında bunları dünyaya göndereceği ve böylece çok yüksek miktarda gelirler elde edileceği söyleniyor. Madencilik yapacak olan robotların ismi ise MX Robotic Explorers olarak belirtilmiş durumda.

Şirket, Ay’a gidiş ve dönüş için özel bir uzay aracı hazırlıyor. MX-1E olarak adlandırılan bu uzay aracının 30 kilogram yük taşıma kapasitesinin olacağından söz ediliyor. Ay’ın farklı noktalarına konma yeteneğine sahip olacak olan aracın böylece maden çalışmalarının yapıldığı noktaya yakın şekilde konumlanabileceği dile getiriliyor. Daha sonrasında toplanan materyalleri dünyaya döndüreceği belirtiliyor. Gelecekte bu uzay aracının daha da geliştirileceği ve daha fazla yük taşıyabilecek hale getirileceği söyleniyor. Bu ilgi çekici uzay görevinin başlayacağı tarih olarak 2020 yılı işaret ediliyor.