reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

drone
drone
drone
drone
drone
drone

Ekstrem spor tutkunlarına özel akıllı drone: Airdog ADII [Video]

Drone’lara olan ilginin artmasıyla teknoloji şirketleri de bu cihazlara yatırımlarını yapıyor. Kickstarter üzerinden fon desteği toplayan yeni bir drone projesi özellikle dağ bisikletçilerinin ve esktrem sporlarla uğraşanların ilgisini çekeceğe benziyor.

Advertisement

Yaklaşık üç yıl önce ilk modeli için fon desteği toplayan Helico Aerospace, şimdi de yeni drone’u Airdog ADII için fon desteği toplamaya başladı. Dayanıklı tasarıma ve akıllı izleme teknolojisine sahip olan drone bünyesinde LIDAR teknolojisini barındırıyor. Aşırı yükseklik değişiklikleri durumunda zemine çarpışmamasına yardımcı olacak bir mesafe sensörünün yer aldığı drone’da barometrik hava basıncı sensörü, GPS, ivmeölçer ve bu sensörlerin sağladığı verileri doğru bir şekilde kullanan şirketin kendi algoritma sistemi bulunuyor. Spor tutkunlarının beklentilerini karşılamak üzere tasarlanan Airdog ADII, rüzgarlı havalarda bile uçmaya devam edebiliyor.
30 knot (15m/s) rüzgarda dahi kullanılabilen drone’da DJI’ın drone’larında olduğu gibi izleme modları da yer alıyor. Pürüzsüz video çekimleri için kamera sabitleme sisteminin de (gimbal) yer aldığı drone’a GoPro HERO 5 Black kameralar takılabiliyor. Hava koşullarına da dayanıklı olan drone saatte maksimum 72 kilometre hıza ulaşabiliyor. Pili tam şarj edildiğinde 20 dakikaya kadar uçuş süresi vadeden drone’da eve otomatik dönme özelliğine de sahip olan drone ağustos ayında 1.099 dolardan satışa sunulacak.

VİDEO