reklamı kapat

POPÜLER

TikTok

TikTok, “daha uzun video” odağını güçlendiriyor

Son yıllardaki en popüler sosyal medya platformlarından TikTok, daha uzun ve yatay videoları öne çıkarmaya devam ediyor.

TikTok, direkt olarak kısa ve dikey videolar odağında doğmuş bir platform. Bu konuda devasa bir başarıya ulaşan servis, biliyorsunuz tek başına YouTube’u kısa ve dikey videoların merkezde olduğu “Shorts” formatını oluşturmaya ve bu alana büyük yatırım yapmaya zorladı. Geldiğimiz son noktada ise firma ana formatın dışına çıkmaya başladı, firma geçtiğimiz ay bazı içerik üreticilere daha uzun ve yatay videoları öne çıkaracağını bildirmeye başladı. Yani artık YouTube’un yerine göz diken servis, seçtiği içerik üreticilere daha uzun ve yatay formattaki videoları yayınlandıktan sonraki 72 saat içinde öne çıkaracağını bildiriyor, şimdi ise beta’dan çıkardığı Creator Rewards programı kapsamında 1 dakikadan daha uzun “kaliteli” videolar üretenlere maddi destekte bulunacaklarını belirtiyor. TikTok ayrıca içerik üreticiler için abonelik özelliklerini de genişletiyor. Daha önce yalnızca canlı yayınlar yapanlar özel / ücretli içerikler, rozetler ve kişiselleştirilmiş emoji gibi özelliklere erişebiliyordu. Şimdi bu durum normal paylaşımlar için de geliyor, bu süreçlerin büyük çoğunluğu şu aşamada sadece belirli pazarlarda yer alıyor. Türkiye’de de çok popüler olan TikTok bundan önce ise yukarıdaki adımla bağlantılı olan bir gelişme ile ses getirmişti. Buna göre yakında TikTok kullanıcıları platformda tam 30 dakika uzunluğunda video paylaşabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok daha önce ise büyük ekranlardaki deneyimini iyileştirmesiyle ses getirmişti. Uygulama bir süredir tablet ya da katlanabilir telefon gibi normal akıllı telefonlardan daha büyük ekranlara sahip cihazlarda eskiye nazaran daha iyi bir deneyim sunuyor. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre artık büyük ekranlı cihazlarda videolar daha yüksek kalitede / keskin görüntüleniyor, favori özelliklere ve sekmelere kolay erişim için ekranın üst ve altında daha iyi çalışan gezinme menüleri sunuluyor ve resmi paylaşıma göre cihazınızı nasıl tuttuğunuz ortadan kaldırılıyor yani TikTok artık yatay veya dikey yönde etkili şekilde çalışıyor.

TikTok gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER