reklamı kapat

POPÜLER

Tim Cook, D11 etkinliğinde Apple ile ilgili soruları yanıtladı

Apple‘ın CEO’su Tim Cook, AllThingsD internet sitesi tarafından düzenlenen D11 konferansına konuşmacı olarak katıldı ve AllThingsD editörleri Kara Swisher ve Walt Mossberg‘in sorularını yanıtladı. AllThingsD editörlerinden Walt Mossberg’in Tim Cook’a yönelttiği Apple’ın tasarımdan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Sir Jonathan Ive‘ın iOS’in gelecek versiyonu için çalışıp çalışmadığı hakkındaki soru üzerine Cook, gelecek sürüm iOS’de Ive ile birlikte çalıştıklarını doğruladı ve Ive’ın iOS’in gelecek sürümünde kilit rol oynayacağını söyledi. Cook’un bu açıklamasının ardından uzunca zamandır yapılan dedikodular da sona ermiş oldu. Ive için mükemmel değerlendirmesinde bulunan Cook, Ive’ın Apple’ın görünüş ve algısına uzunca zamandır katkıda bulunduğunu ve bu katkıyı yazılım için de yapabileceğini belirtti. Ive’ın iOS 7’ye ne gibi yenilikler getireceğini ise 10 Haziran tarihinde düzenlenecek olan WWDC 2013 etkinliğinde hep birlikte göreceğiz.

Cook, D11 konferansında Google’ın bu yılın sonlarına doğru satışa sunmaya hazırladığı Google Glass ve giyilebilir teknolojiler hakkında da açıklamalar da bulundu. Google Glass’a büyük bir ilginin olduğunu söyleyen Cook, kendisinin zorunlu olduğu için gözlük kullandığını, gözlüklerin hafif ve rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanması gerektiğini belirtti. Kendisinin Nike Fuelband bilekliği kullandığını söyleyen Cook, buna sebep olarak cihazın sadece özel bir kullanım amacı ile geliştirilmesini gösterdi. Apple’ın uzunca zamandır iOS işletim sistemiyle çalışan akıllı kol saati üzerinde çalışmalar yaptığı söyleniyor. Bu akıllı kol saatinin bu yılın sonlarında veya önümüzdeki yıl içerisinde pazardaki yerini alması bekleniyor.

Apple’ın akıllı kol saati haricinde televizyon planları yaptığı da uzunca zamandır dile getirilmekte. AllThingsD’nin editörleri Cook’a herkesin merak ettiği Apple’ın gelecekte televizyon ile ilgili bir planının olup olmadığını sordu. Cook, yöneltilen bu soru karşısında herhangi bir açıklamada bulunmadı. Bugüne kadar 13 milyon Apple TV sattıklarını söyleyen Cook, bu rakamın yarısını da geçen yıl elde ettiklerini ifade etti. Walt Mossberg Apple’ın CEO’suna şirketin ileriki dönemde oyunu değiştirebilecek ürünü olup olmadığını da sordu. Cook, bu soru üzerine Apple’ın uzunca bir süredir mükemmel planlar üzerinde çalışmalar yaptığı cevabını verdi. Ancak bu ürünün ne olduğunu açıklamadı. Cook’un mükemmel ürünler üzerinde çalışmalar yaptığını söylemesi akıllara iOS ile çalışan kol saati ve televizyonu getiriyor. Bu gelişmelerin gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceği ilerleyen günlerde belli olacak.

YORUMLAR