reklamı kapat

POPÜLER

Tofaş Stellantis

Tofaş ve Stellantis gelişmesinde bir nihai rekabet incelemesi olacak

Geçtiğimiz aylarda çok önemli bir gelişme olmuş, Türkiye’deki Stellantis markaları Tofaş çatısı altına dahil edilmişti.

Hatırlamak adına geçtiğimiz aylarda Koç Holding ile Stellantis, müşterilere ve iş ortaklarına sınıfının en iyisi ürün ile hizmetlerin verimli bir şekilde sunulması ve Türkiye’deki operasyon potansiyelinin artırılması amacıyla mevcut Tofaş ortak girişimlerini daha da genişletmeyi hedeflediklerini açıkladı. Bu kapsamda yapılan anlaşma ile Tofaş, Stellantis Türkiye dağıtım şirketi Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.’nin sermayesinin tamamını satın alacağını duyurdu. Sonuç olarak, Türkiye’de dağıtıma sunulan tüm Stellantis markaları “Alfa Romeo, Fiat, Citroën, DS Automobiles, Jeep, Maserati, Opel ve Peugeot” artık Tofaş tarafından dağıtılacak. Türkiye’deki tüm faaliyetlerin iki güçlü hissedarın desteğiyle tek bir çatı altında toplanması, dünya çapında ticari faaliyetlerde, üretimde ve Ar-Ge’de benzeri görülmemiş sinerjilere izin verirken, Türk tüketicisine daha geniş ve verimli ürün ve hizmetler sunmanın da yolunu açacak. Bu konu bugün bir kez daha gündeme geldi çünkü Tofaş, Stellantis Otomotiv’in 400 milyon euroya devralınmasına ilişkin resmi sözleşmenin imzalandığını duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte bu konuda KAP’a yeni bir bildirim geçildi ve hamlesine nihai rekabet incelemesinin masaya geldiği açıklandı. Yapılan resmi bildirim tam olarak şöyle oldu: “29.07.2023 tarihli açıklamamız ile Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.’nin (“Stellantis Otomotiv”) paylarının tamamının, Peugeot, Citroën, Opel ve DS Automobiles’dan oluşan Stellantis markalarının distribütörlüğünü içerecek şekilde Stellantis Otomotiv’in Türkiye’deki mevcut faaliyetlerinin Şirketimiz tarafından devralınmasına ilişkin Pay Devir Sözleşmesi’nin imzalandığı kamuya duyurulmuştur.

Söz konusu açıklamada belirtilen ön koşullar arasında yer alan Rekabet Kurulu izni konusunda yapılan değerlendirme sonucunda, Rekabet Kurulu tarafından, işlemin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 10. maddesinin birinci fıkrası uyarınca nihai incelemeye alınmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda süreç devam etmekte olup, daha önce paylaşılan öngörülen tamamlanma tarihinde değişiklik olabilecektir. Konuyla ilgili önemli gelişmeler yatırımcılarımızla paylaşılacaktır.”

Konu hakkında daha önce Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinin yaralarını sarmayı sürdürüyor, üzerimize düşeni kararlılıkla gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu zor dönemin atlatılmasında ülkemize yapılacak yatırımların büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu stratejik yatırım; üretim hacmi, ihracat performansı ve ar-ge yetkinlikleri ile şirketimiz Tofaş’ı otomotiv sektöründe çok daha önemli bir noktaya taşıyor.

Türkiye otomotiv sektöründe lider konumundaki Tofaş, bu yeni yatırım ile hedeflerini büyütüyor ve iddiasını güçlendiriyor. Böyle zor bir süreçte gerçekleşen bu umut verici anlaşma topluluğumuzun ve ortağımızın ülkemize olan inancını da bir kez daha teyit ediyor. Ortaya çıkacak katma değer ile ülkemizin otomotivdeki rekabet gücünün artmasına hizmet etmeyi sürdüreceğiz” demişti.

Bu önemli gelişme hakkında Stellantis CEO’su Carlos Tavares ise, “Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’da lider bir pazar payına ulaşmaya çalışırken, uzun vadeli stratejik planımız olan Dare Forward 2030’da kritik bir rol oynuyor” dedi. “Koç ile ortaklığımızı derinleştirmek sinerji yaratacak, değeri artıracak ve tüm segmentlerdeki Stellantis markaları için pazar potansiyelini büyütecektir.

Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan Tofaş ortak girişimimiz, önemli üretim ve Ar-Ge merkezlerimizden biridir. Türkiye’nin karşı karşıya olduğu mevcut acı verici süreçte, sürdürülebilir bir geleceği umutla ve dayanıklıkla yeniden inşa etme kapasitesini dünyaya gösteren bir ülkede liderlik rolümüzü 50 yılı aşkın geçmişimizin ötesine taşıyacağı için bu anlaşma üzerinde çalışan ekiplere en içten teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamasında bulunmuştu.

Stellantis ve Tofaş adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV