reklamı kapat

POPÜLER

Intercity TOSFED

TOSFED, Intercity için yazdı: “İşgalde 6 ay geride kaldı”

TOSFED (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu) bugün X üzerinden “İşgalde 6 ay geride kaldı.” açıklamasını yapmasıyla ses getirdi.

TOSFED (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu) tarafından bugün yapılan resmi paylaşım tam olarak şöyle oldu“İşgalde 6 ay geride kaldı! Intercity (Ekim Turizm Tic. ve San. A.Ş) ekim sözleşmesi bitmesine rağmen İstanbul Park pistini yarım senedir boşaltmıyor.” Bundan önce ise şunlar aktarılmıştı: “Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Tuzla Kaymakamlığı’na yazdığı yazıda işgalci olduğu resmi yazı ile belgelenen Intercity, ihtar süresinin bugün itibariyle bitmesine rağmen pisti boşaltmayarak kanunu ve hukuku hiçe saymakta, milli sporcuların İstanbul Park’a girişine engel olmakta ve kamuyu zarara uğratmaya devam etmektedir.”  Peki bu konu tam olarak nereden çıkmıştı? Intercity İstanbul Park konusunda geçtiğimiz ay Sözcü bir haber yayınladı. Bu habere göre İstanbul’un Tuzla ilçesindeki, Akfırat mevkiinde 2003 yılında yapılan ve 2005 yılında ilk Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park Pisti’ne tahliye kararı çıktı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 18 Temmuz 2003 tarihinde büyük hissedarları arasında TOBB ve İstanbul Ticaret Odası olan Formula İstanbul Yatırım A.Ş. (FİYAŞ) ile sözleşmesi 20 yıllık kira sözleşmesi imzalamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Formula 1 Türkiye Grand Prix’sinin, 2012 yarış takviminde yer almamasının ardından, Park’ın işletmecisi FİYAŞ, pisti 10 yıllığına kiraya çıkardı. Pistin işletmesi Intercity şirket tarafından yürütülüyordu. Park’ın işletme süresinin 18 Temmuz 2023 tarihinde sona erdiğine dikkat çeken Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tahliye sürecinin 24 Temmuz 2023 tarihinde başlattığı öğrenildi.

Sözcü’nün edindiği belgeye göre, yüklenici firma FİYAŞ’tan taşınmazı tahliye ederek boş bir şekilde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesi istendi. FİYAŞ’ın ise 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle taşınmazı tahliye sürecine kadar olan kullanım bedelini de ödeyerek boş bir şekilde teslim edeceğini bildirdiği belirtildi. İstanbul Park’ın tahliye işlemlerinin tamamlanmasının ardından pist için 2024 yılında yeni bir ihale düzenleneceği öğrenildi.

TOSFED açıklaması yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli