reklamı kapat

POPÜLER

İstanbul Park

“İstanbul Park pistinin ihalesini Can Holding kazandı”

 - Güncelleme: 02 Nisan 2024 19:31

Bugün öğrendiğimiz kadarıyla İstanbul Park pistinin ihalesini sürece sürpriz şekilde tek olarak katılan Can Holding aldı.

Bu konuda gazeteci Emre Özpeynirci burada şu açıklamayı geçti: “İstanbul Park ihalesini Doğa Koleji ve Bilgi Üniversitesi’nin de sahibi olan Can Holding kazanmış. Pirelli Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander’in de ortak olduğu şirket ihaleye tek şirket olarak girmiş. İstanbuk Park’ın işletmecisi Intercity ise “adrese teslim” iddiasının çok güçlü olduğunun görülmesi sebebiyle son anda ihaleye katılmama kararı almış. Tabi bundan sonraki süreç önemli; Kesin teminatın yatırılması, ilgili sözleşmenin imzalanması ve en önemlisi Formula 1 yarışlarının İstanbul Park’ta organize edilmesi için gerekli sözleşmelerin Formula 1 yönetimi ile 30 gün içinde imzalanması gerekiyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) bu konuda geçtiğimiz ay, “İstanbul Park Türk Sporu ve Sporcusuna İade Ediliyor” açıklamasını yapmış ve şunları paylaşmıştı: “Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından aylardır her platformda ısrarla dile getirilen, İstanbul Park’ta altı ayı aşkın bir süredir devam eden işgalde artık sona gelindi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan pistin işletmesi ile ilgili ihale duyurusunda, TOSFED’in ‘pistin Türk sporcularımız tarafından kullanılmasına dair çağrısına’ resmi olarak yer verildi. Nisan ayı başında yapılacak yeni ihalenin şartnamesinde, ‘Milli Sporcu yetiştirilmesini sağlamak üzere pistin bedelsiz olarak TOSFED kullanımına açılması’ şart koşuldu.

Pistin kapılarının, 2005’ten bu yana ilk kez Türk sporu ve sporcusuna açılmasının yanı sıra, ihale koşullarında yer alan Formula 1’in ülkemize geri getirilmesi şartı da, hem otomobil sporları hem de ülkemiz tanıtımı açısından çok önemli bir gelişme olarak göze çarpıyor.

TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı konuyla ilgili olarak ‘Vakıflar Genel Müdürlüğü’müz tarafından açıklanan yeni ihale şartnamesi ile İstanbul Park’taki fiili işgalin sonlanacak olmasını büyük bir memnuniyetle karşıladık. 2021 yılındaki Federasyon Başkanlığı seçimlerinde, ‘Pistin tekrar gerçek sahibi olan sporumuza kazandırılabilmesi için gereken tüm mücadeleyi yürüteceğimize dair’ bir söz vermiştim.

Bu söz kapsamında, pistin Türk sporcularımız tarafından kullanılacak olmasının gururunu yaşıyoruz. Öte yandan Formula 1 Türkiye GP’sinin yeniden düzenlenebilmesi adına, devletimiz tarafından Federasyonumuza verilen her türlü görevi üstlenmeye hazır olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Bu vesile ile Federasyonumuz ve sporumuza desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen, Formula 1’in yeniden ülkemize dönmesinin yolunu açan ve pistin Türk sporcularımıza hizmet etmesini sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Osman Aşkın Bak’a ve Sayın Vakıflar Genel Müdürümüz Sinan Aksu’ya şükranlarımızı sunarken; yeni sürecin devletimiz, milletimiz ve sporumuz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.’ yorumunu yaptı.”

İstanbul Park haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu