reklamı kapat

POPÜLER

Toshiba Qosmio F60 incelemesi

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:45

Multimedya uygulamalarından keyif almak isteyen ve elindeki oyunlara hayat vermeyi dileyen kullanıcıların yakından ilgileneceklerini düşündüğümüz F60’ın, test süresi boyunca keyifli bir kullanım sunduğunu daha yazının başında söylememiz gerekli. Gerçi cihaz üreticinin elinden direkt olarak bize ulaştığı için uzun bir kurulum süresiyle karşı karşıya kalmamız biraz canımızı sıkmadı değil. Uzun uzadıya bir sistem yapılandırma aşamasından geçen F60, muhtemelen ilk kurulum sırasında sizin de sinirinize dokunacak. Ancak ardından F60’ı kullanmaya başladığınızda bu sıkıcı tecrübeyi rafa kaldıracağınızdan da eminiz.

KIRMIZI İLE SİYAHIN BAŞARILI UYUMU
Parlak kırmızı renkli ve sade bir tasarımın tercih edildiği kapağının altında gizlediği gövde tasarımıyla da beğenimizi kazanan Toshiba F60, parlak malzemeye gövdenin tamamında yer vermiş. Piyano siyahıyla renklendirilen klavye ve çevresi, böylece siyah ile kırmızının dikkat çekici uyumunu yansıtıyor. 15.6 inç genişliğinde bir ekranı bulunan F60’ın klavye bölgesinde bir numerik tuş takımı da var ve klavyenin kullanımı genel olarak oldukça rahat. Touchpad alanıyla dört fonksiyonlu multi-touch desteği sunan cihaz, ayrıca dokunmatik bir tuş takımını da üzerinde bulunduruyor. Bu tuşlar vasıtasıyla multimedya uygulamalarından bazılarına erişim sağlayabiliyorsunuz. Dokunmatik tuş takımının hemen üzerinde yer verilen Harman/kardon hoparlörleri ile de dikkat çeken F60, başarılı bir ses performansı sunuyor. Özellikle hoparlörün üzerinde yer alan ekran menteşelerinin ekrana doğru kavisli hatlara sahip olması nedeniyle sesi dağıtmadan kullanıcıya ulaştırmayı başaran Toshiba F60, HD görüntüleri destekleyebilmesiyle de film keyfini artırıyor. 1366×768 piksel çözünürlüğünde bir ekrana sahip olan F60, 15.6 inç genişliğinde video izleme imkanı sunuyor. Üzerinde bir Blu-ray disk okuyucu da bulunduran F60, Blu-ray filmlerinizi başarılı ses desteğiyle izleyebilmenizi sağlayarak rakiplerinden ayrılıyor.

SİSTEM PERFORMANSI
Sahip olduğu sistem özellikleriyle oyunlarda kaliteli performans sergileyen F60, üzerinde Intel’in Core i5 M 430 işlemcisini bulunduruyor. 2.24 GHz hızında çalışan bu yeni nesil işlemci, 4 GB DDR3 bellekle desteklenmiş. 1 GB değerinde ve DDR3 türünde Nvidia GeForce GT 330M ekran kartına sahip olan Toshiba F60, bu yönüyle kusursuz değil, ancak güçlü bir performans sunuyor. Test ettiğimiz pek çok oyunda herhangi bir sorunla karşılaşmadığımız F60, belki bazı günümüzün popüler oyunlarında, video özelliklerinin bazılarından feragat etmenize neden olabilir, ama daha fazlası değil. Genel olarak performanstan ödün vermeyen cihaz, sistem özellikleriyle yalnızca oyunlarda değil, diğer multimedya uygulamalarınızda ve işlerinizde de yardımcı olacaktır. Üzerinde 500 GB’lık bir disk kapasitesi bulunduran cihaz, verilerinizi depolayabilmeniz için de optimum alanı sunuyor.

TOSHIBA ASIST
Windows 7 işletim sistemiyle gelen F60, beraberinde Toshiba Asist adında bir yazılım getiriyor. Bu yazılımı kullanarak güvenlik ayarlarına ve bazı optimizasyon araçlarına ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca, klavye üzerinde yer alan fonksiyon tuşlarının yerine getirdiği görevlere de doğrudan ulaşabilmenizi sağlayan Toshiba Asist, bu yönüyle ilginç görünüyor. Zaten halihazırda klavye üzerinde kısayol olarak konumlandırılmış olan fonksiyonlara, ayrıca bir de arayüzde yer vermek kullanıma ne derece farklılık getiriyor tartışılır. Bunun yerine pekala multimedya uygulamaları için kısayollar konumlandırılabilir ve böylece kullanım daha pratik hale getirilebilirdi diye düşünüyoruz.

AİLENİN 2 NUMARASI
Toshiba’nın başarılı Qosmio serisinde yer alan F60, sahip olduğu özellikler ve sunduğu performansıyla yine kendisiyle aynı seri altında bulunan X500’ün hemen arkasında yer alıyor. Bu haliyle seride X500’den sonra en fazla kullanıcı toplayan cihaz olacağını rahatlıkla söyleyebileceğimiz F60’ın, multimedya uygulamalarıyla ilgili ve oyunlara rağbet gösteren kullanıcılar tarafından ilgilenileceğini söyleyebiliriz.

BATARYA KİLİDİCihazın arkasındaki batarya kilidi ile cihazın bataryasını çıkartabiliyorsunuz

ŞIK TASARIMQosmio F60, başarılı performanısının yanında şık tasarımıyla da ideal

MULTI-TOUCH DESTEĞİ
Cihazın touchpad’i 4 fonksiyonlu multi-touch desteği sunuyor

WEB KAMERASICihazın üzerindeki web kamerası ile görüntülü sohbet yapabilirsiniz

KART OKUYUCU
Qosmio F60’ın ön yüzünde bir adet kart okuyucu bulunuyor

BLU-RAY SÜRÜCÜMultimedya zengini olan F60’ın üzerinde Blu-ray oynatıcı yer alıyor

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-5YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
Şık tasarımı, başarılı donanım bileşenleri, Blu-ray oynatıcı bulundurması, ses ve görüntü kalitesi.

EKSİLER
Sistem özellikleriyle elbette daha iyi olabilirdi, Touch Asist uygulamasıyla çeşitlilik sunmuyor.

SONUÇ
Ailenin iki numarası olarak dikkat çeken Qosmio F60, Qosmio X500’ün ardından geliyor. Başarılı grafik performansıyla göz dolduran cihaz, pek çok kullanıcı tarafından rağbet görecektir diye düşünüyoruz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i5 M 430 2.27 GHz

Ekran
• 15.6 inç TruBrite HD ekran (1366×768)

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce GT 330M 1 GB DDR3

Bellek
• 4 GB DDR3

Sabit Disk
• 500 GB

Optik Sürücü
• Blu-ray Disc

Bağlantılar
• HDMI, USB (3 adet)
• eSATA, Ethernet, VGA
• Kart okuyucu, kamera

Ses Çıkışı
• Harman/kardon hoparlörler

Pil
• 6 hücreli

Boyutlar
• 387 x 266 x 29.1 mm

Ağırlık
• 2.7 kilogram

İLGİLİ HABERLER