reklamı kapat

POPÜLER

Toshiba Qosmio X500

Ofiste kaldığı süre boyunca her fırsatta kendimizi başında bulduğumuz ve testi bitmesine rağmen uzun süre boyunca göndermeye kıyamadığımız Qosmio X500, sonunda ofisimizden gitmek üzere bavullarını topladı. Bize de o giderken, ardından bu satırları yazmak düştü.

KIRMIZI VE SİYAH
Oyunculara özel olarak geliştirilmiş bir dizüstü bilgisayar olarak beğeni toplayan Toshiba’nın güzide multimedya dizüstü bilgisayarı Qosmio X500’ün, kırmızı ağırlıklı şık tasarımıyla bakışları üzerine çekeceğini ve sergilediği performansıyla da oyunseverleri mutlu edeceğini düşündüğümüzü daha ilk başta belirtelim. Özellikle 18.4 inç genişliğinde bir ekrana sahip olmasıyla masanızda oldukça geniş bir yeri kaplaması ve bununla doğru orantılı olarak da eğlence barınızda o derece bir artışa sebebiyet vermesiyle rakipleri arasında öne çıkan Qosmio X500, ‘oturaklı’ yapısıyla pek taşınacağa benzemiyor. Açıkçası zaten siz de onu pek taşımak istemiyor, aksine başına oturup dünyayla bağlantınızı kopartmak istiyorsunuz. Geniş ve ağır tasarımıyla ancak yangında ilk kurtarılacaklar arasında yer alacak olan Qosmio X500, az önce de değindiğimiz gibi kırmızı rengin ağır bastığı bir tasarıma sahip. Aslında cihaz, yoğun siyah renkli kapak ve gövde üzerine çizilmiş, gri renkli kareli metod defteri çizgileriyle neredeyse simsiyah bir tasarıma sahip olsa da, hem ekran çerçevesinde, hem de gövdenin çevresinde kullanılan parlak kırmızı şeritler, dikkatleri üzerine çekiyor. Buna ek olarak klavyenin üzerinde yer alan hoparlörlerin çevrelerinde de kendini gösteren kırmızı renk, klavyenin yanında bulunan dokunmatik tuş takımının ışıklandırmalarında da bulunuyor. Bu ve fotoğraflarda da göreceğiniz gibi kırmızı alanlarla donatılan Qosmio X500, böylece siyah ile kırmızının aynı potada başarıyla eritildiği bir platform olarak kendini gösteriyor. Geniş ekranından ötürü geniş bir klavyeye sahip olan Qosmio X500, üzerinde numerik tuş takımı da bulunduruyor. Kullanım olarak oldukça konforlu bulduğumuz cihaz, yalnızca dokunmatik tuş takımıyla sıkıntı yaratıyor. Klavyenin üst tarafında bulunmasının daha iyi olacağını düşündüğümüz dokunmatik tuş takımı klavyenin hemen solunda yer alıyor ve kullanımı olumsuz yönde etkiliyor. İstemsiz bir şekilde –özellikle de oyun oynarken- serçe parmağınızla bastığınız dokunmatik tuşların sesi ve çalıştırdığı programlarla mütemadiyen irkiliyorsunuz. (Ya da biz irkildik, bilemiyoruz.) Ancak neyse ki bir süre sonra cihaza tam olarak alışıyorsunuz ve itişmeyi bir kenara bırakıp rahat rahat kullanım imkanı bulabiliyorsunuz.

AKSİYON ANI
Gösterdiği performansı sayesinde dergi gecelerinin uzun saatlerini eğlenceyle doldurmamızı sağlayan Qosmio X500, üzerinde Intel i7 işlemci bulunduruyor. 1.60 GHz hızında çalışan işlemci, Intel Turbo Boost teknolojisiyle 2.8 GHz’e kadar hız kazanabiliyor. Bunun yanında toplamda 6 GB DDR3 belleğiyle yüksek performans gerektiren uygulamalar ve oyunlar karşısında güç gösterisinde bulunan Qosmio X500, Full HD ekranıyla da göz dolduruyor. Qosmio X500’de, ekran kartı olaraksa Nvidia’nın ikinci sınıf ekran kartı tercih edilmiş. 1 GB değerinde ve DDR2 türünde olan ekran kartı, bundan ötürü Qosmio X500’ün, kendisiyle aynı segmentte bulunan rakipleri yanında bir basamak geride durmasına neden oluyor. Ancak elbette bu, Qosmio X500’ün performans hanesinde büyük bir kayıp olarak göze batmıyor. Başında geçirdiğimiz saatler boyunca, günümüzün pek çok popüler sistem canavarı oyununu en üst konfigürasyonda başarıyla çalıştırabildik. Qosmio X500, multimedyanın yalnızca oyun ayağında değil, diğer alanlarında da başarı gösteriyor. Full HD destekli geniş ve parlak ekranı sayesinde film izlemeyi de büyük bir keyfe dönüştüren cihaz, üzerinde yer verdiği Blu-ray sürücüsüyle de bu keyfi pekiştiriyor. Böylelikle yalnızca DVD değil, aynı zamanda Blu-ray filmlerinizi de Qosmio X500’le değerlendirebiliyorsunuz.

PERDE KAPANIRKEN
Yavaş yavaş Qosmio X500’e ayırdığımız alanın sonuna gelirken, son olarak birkaç noktaya daha değineceğiz. Bunlardan ilki, cihazın klavyesinin arkasında bulundurduğu arka aydınlatma ışığı. Bu sayede size karanlık ortamlarda rahatlıkla çalışma veya oyun oynama fırsatı sunan Qosmio X500, ekranı üzerinde bulundurduğu entegre HD web kamerasıyla da, görüntülü sohbetler gerçekleştirmenizi sağlıyor. Touchpad’i altında parmak izi okuyucusunu da bulunduran cihaz, üzerinde yer verdiği bağlantı noktalarıyla da kullanım kolaylığı sağlıyor. 3 adet USB bağlantısıyla gelen Qosmio X500, böylece standart USB ihtiyacını karşılarken, eSATA ve HDMI bağlantılarıyla da çeşitlilik sunuyor. Sonuç olarak, oyunseverlere beklediklerini verebilecek türde bir dizüstü bilgisayarı olduğunu söyleyebileceğimiz Qosmio X500, fiyatıylaysa cep yakıyor gibi görünüyor. Elbette ekran boyutundan ve Blu-ray sürücü veya geniş sabit diskinden vazgeçecek olursanız, piyasada daha uygun modeller var, ancak tüm bunların hepsini bir arada istiyorsanız, bizce bu fiyat çok da rahatsız edici değil.

QOSMIO ŞIKLIĞI
Toshiba Qosmio X500
Cihaz, siyah ve kırmızı renkli tasarımıyla oldukça şık bir görünüme sahip

HARMAN/KARDON ORTAKLIĞI
Toshiba Qosmio X500
Kaliteli ses sağlayan Qosmio X500’ün hoparlörleri harman/kardon

DOKUNMATİK TUŞ TAKIMI
Toshiba Qosmio X500
Konumlandırmasını beğenmediğimiz tuş takımı, kısayollar sunuyor

GENİŞ EKRAN
Toshiba Qosmio X500
Qosmio X500’ün üzerinde 18.4 inç gibi devasa bir ekran bulunuyor

BAĞLANTILAR
Toshiba Qosmio X500
Cihaz üzerinde 3 USB, HDMI ve eSATA bağlantısı bulunduruyor

ÖNCE GÜVENLİK
Toshiba Qosmio X500
Qosmio X500’de parmak izi okuyucuna da yer verilmiş

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-5YILDIZ-

PERFORMANS
-5YILDIZ-

ARTILAR
Kırmızı ve siyahın uyumu, geniş ve parlak ekran, konforlu kullanım, tatmin edici sistem performansı.

EKSİLER
Dokunmatik tuş takımının yeri, geniş touchpad tuşları, DDR2 ekran kartı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i7 Q 720 1.60 GHz (2.8 GHz)

Ekran
• 18.4 inç Full HD Toshiba TruBrite TFT (1920×1080)

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce GTS 250M 1 GB DDR2

Bellek
• 6 GB DDR3

Sabit Disk
• 1 TB

Optik Sürücü
• Blu-ray sürücü

Bağlantılar
• USB (3 adet), HDMI, eSATA
• Ethernet, VGA, kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Harman/Kardon hoparlörler

Pil Ömrü
• 3 saate kadar

Boyutlar
• 442.6 x 294.2 x 41.5 mm

Ağırlık
• 4.6 kilogram