reklamı kapat

POPÜLER

Toshiba’dan Google Glass’a rakip gözlük

Bugünlerde teknoloji dünyasında en ufak bir iddiası olan tüm firmalar giyilebilir teknoloji pazarına giriş yapıyor. Bu alandaki en yeni atılımcılardan biri de Toshiba oldu. Bu hafta Japonya’da düzenlenen CEATEC fuarında akıllı gözlüğünü tanıtan firma, Google Glass’a rakip olmayı umuyor. Gerçi Google’ın kendisi bile Glass’ı bir kenara bırakmışken Toshiba’nın bu hamlesi pek de akıllıca görünmüyor.

Google Glass ile benzer şekilde gözlük çerçevesine iliştirilmiş bir projektörle çalışan Toshiba Glass, aslında akıllı bir donanımdan çok akıllı telefon içeriğini gözlüğe ileten bir cihaz. Herhangi bir işlemci taşımayan bu gözlük, kendi başına işlem kapasitesine sahip değil. Başka bir deyişle Toshiba Glass, akıllı bir gözlükten çok, göze takılan bir projektör. Google Glass‘ın aksine kablosuz şekilde çalışamayan Toshiba Glass’ı bir kabloyla akıllı telefona bağlamak gerekiyor. Cihazı ağırlaştırmamak adına üzerine pil eklemeyen Toshiba, gözlüğün akıllı telefon pilinden güç almasını sağlıyor. Üzerinde pil bulunmamasına rağmen Google Glass ile yaklaşık olarak aynı ağırlıkta olduğu söylenen gözlüğün önümüzdeki yıl Amerika ve Japonya pazarlarına sunulması planlansa da, Toshiba Glass’ın tüketicilerle buluşup buluşmayacağı kesin değil.

Kendi başına akıllı bir donanım olmaması, hatta üzerinde pil dahi taşımaması nedeniyle Toshiba Glass’ın 1.500 dolarlık Google Glass’tan çok daha ucuz olması bekleniyor. Google’dan son zamanlarda Glass konusunda ses çıkmazken diğer firmaların bu pazara yönelik girişimlerde bulunması sizce de ilginç değil mi?