reklamı kapat

POPÜLER

Trafik kazalarında hayat kurtaran araç içi şarj ünitesi [Video]

Akıllı telefonlarını her daim yanında taşıyan kullanıcılar için araç içi şarj ünitesi kullanmak bazen hayat kurtarıcı olabiliyor. Ancak Ztylus Innovation tarafından geliştirilen Ztylus Stinger gerçek anlamda hayat kurtarmayı vadediyor.

Advertisement

Tim Hsu‘nun elinden çıkan bu tasarım dışarıdan bakıldığında standart bir araç içi şarj ünitesini andırıyor. Bu cihazların tamamında olduğu gibi iki farklı USB girişi bulunuyor. Bu sayede akıllı telefon, tablet veya fotoğraf makinesi gibi elektronik cihazları yoldayken şarj etmek mümkün oluyor. Ancak Ztylus Stinger sadece bununla sınırlı kalmıyor. Tasarım aynı zamanda bir cam kırıcı ve emniyet kemeri kesici makas olarak da iş görüyor. Ztylus Stinger’in araca takılan kısmı ile cama biraz baskı yapmak yeterli oluyor. Birkaç saniye içinde camın paramparça olduğu görülüyor. Üst kısmında ise ufak bir bıçak yer alıyor. Bir trafik kazası ardından sıkışmış emniyet kemerinden bu sayede kurtulmak mümkün hale geliyor. Yapılması gereken tek şey Ztylus’un üst kısmını kemere geçirip aşağı doğru çekmek… Üstelik bu ünite kullanan kişinin yanlışlıkla kendini kesmesine yol açmayacak şekilde tasarlanmış.

Ztylus Innovation’in patent başvurusunda bulunduğu bu hayat kurtaran tasarıma 22 dolar ödeyerek sahip olmak mümkün. Ztylus Stinger’ın çalışma prensibini hemen aşağıda yer alan videoda görebilirsiniz.

VİDEO