reklamı kapat

POPÜLER

Türk öğrencilerden elektrikli otomobil projesi

25 Ağustos 2017

Kayseri’de gerçekleştirilen proje Sanayi-Üniversite ortaklığı sonucunda başarı elde etmek için organizasyonlarda boy gösterecek.

Yerli üretim için büyük bir fırsat olan elektrikli otomobille ilgili bir süredir sessizlik devam ederken üniversite bazlı geliştirilen projeler önümüzde çok daha umutla bakmamıza vesile oluyor. Shell Eco Maraton kapsamında dünyada çokça örneklerini gördüğümüz öğrenci projelerine Kayseri Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi akademisyenleri ve öğrencileri tarafından üretilen elektromobil dahil oldu. Opet Fuchs’un desteğiyle üretilen elektromobil, TÜBİTAK’ın düzenleyeceği Efficiency Challenge Electric Vehicle yarışlarına katılıyor. Araç aynı zamanda yine TÜBİTAK kapsamında verilen Yerli Ürün Teşvik Ödülü, Tasarım Ödülü ve Verimlilik Ödülü’ne de aday olacak.


Opet Fuchs gibi bir desteği arkalarına almayı başaran Kayseri Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi akademisyen ve öğrencilerinin oluşturduğu 24 kişilik ERUIDEEV Takımı, aracın dış kabuğundan iç şasesine kadar tüm temel parçaları kendileri üretiyor. 21-27 Ağustos tarihleri arasında 40 üniversiteden 51 farklı takımın katılım sağlayacağı, Kocaeli’deki organizasyonda bu yıl yerlilik, verimlilik ve tasarım kategorilerindeki başarı hedefleyen takım, Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor.

YORUMLAR