reklamı kapat

POPÜLER

Tolga Özuygur

Türk YouTuber Tolga Özuygur, derisinin altına çip yerleştirdi [Video]

YouTube üzerinde yaptığı ilginç projeler ile çok dikkat çeken isimlerden Tolga Özuygur, derisinin altına çip yerleştirdi.

YouTuber olması dışında aynı zamanda bir eğitimci de olan Tolga Özuygur, YouTube’un açık ara en yaratıcı isimleri arasında yer alıyor. Teknolojiye bakış açısını değiştiren, teknolojinin donanımsal ve yazılımsal altyapısını korkutucu ya da ulaşılmaz olmaktan çıkaran Özuygur, özellikle hazırlandığı Iron Man zırhı ile tanınıyor.

Özuygur’u bu sefer gündeme getiren ise yeni yayımladığı video oldu. “Derimin Altına Çip Taktım (RFID İmplantı)” isimli yukarıda izleyebileceğiniz bu video, yurt dışında sık sık gördüğümüz deri altı mikroçip konumlandırma sürecinin yerli en güncel örneklerinden oluyor.

Derisi altına mikroçipi İzmir’de yaşayan bir cerrah aracılığıyla yerleştiren ve çok ama çok kısa operasyon sürecini buradaki videoda (UYARI: Operasyon videosu bazıları için rahatsız edici olabilir) gözler önüne seren Tolga Özuygur, deri altı çip ile aslında birçok potansiyel kullanım alanının kapısını aralıyor.

Özuygur’un yukarıdaki videoda gösterdiği ilk kullanım ise kendi atölye kapısını deri altındaki çip ile dokunma olmadan açmak oluyor. Bu konuda Özuygur şunları söylüyor:

“Bu videoda uzun süredir istediğim bir deri altı implantını yerleştiriyoruz. Bu implant bir adet RFID ve NFC çipi içeriyor ve bütün hayatım boyunca elimin içinde olacak. İlk proje olarak atölyenin kapısına koyduğum bir okuyucu ile kapıyı açan bir sistem kuruyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tolga Özuygur, birçok kişiye örnek olacaktır

Deri altına çip konulması yurt dışında çok popüler ve eğer Özuygur gibi eldeki uygun konuma konulursa herhangi bir sağlık problemi de yaratmıyor. Bu tarz şarj gerektirmeyen sistemler sayesinde çalıştığı yerdeki kapıları açmak için kimlik kartı taşımaktan kurtulan binlerce kişi bulunuyor.

İlgili Video