reklamı kapat

POPÜLER

Turkcell Cüzdan, yalnızca telefon numarasıyla alışveriş devrini başlatıyor

Turkcell’in yalnızca bir GSM operatöründen daha fazlası olma vizyonu yeni teknolojilerle yoluna devam ediyor. 2007 yılından bu yana mobil ödeme sistemleri üzerine geliştirmeler yapan Turkcell’in son ürünü Turkcell Cüzdan, şirketin CEO’su Süreyya Ciliv’in katıldığı bir basın etkinliğiyle tanıtıldı. Cebimizden, çantamızdan eksik etmediğimiz cüzdanlarımızı hayatımızdan çıkarmayı amaçlayan Turkcell Cüzdan; gelişmiş para, kart ve alışveriş servislerini bankalarla iş birliği içinde tek bir çatı altında topluyor.

Turkcell Cüzdan’ın normal bir cüzdandan pek de farkı yok aslına bakılırsa. CUZDAN yazıp 7777‘ye gönderdikten sonra aktif olan cüzdanınızı kullanmak için akıllı telefonunuza özel uygulamaları indirmeniz, şayet akıllı bir telefonunuz yoksa SIM menüsüne girmeniz yeterli. Turkcell Cüzdanınıza, yalnızca son 6 hanesini girerek kredi kartlarınızı ve banka kartlarınızı (şu an için yalnızca MasterCard’lar) tanımlayabiliyorsunuz. Herhangi bir kredi kartına sahip olmanız veya banka müşterisi olmanız da gerekmiyor. Bir Turkcell iletişim merkezine giderek cüzdanınıza nakit para da yükleyebiliyorsunuz. Sonrasında ise internetten veya normal alışverişlerinizde, mobil bankacılık işlemlerinizde ve fırsat/kupon servislerinde Cüzdan’ınızı kullanabiliyorsunuz. Internet ve POS makinesi üzerinden yapılan alışverişlerde yalnızca cep telefonu numaranızı giriyorsunuz. Sonrasında cep telefonunuza girdiyseniz kredi/banka kartınızın şifresini giriyorsunuz ve onay vererek işlemi tamamlıyorsunuz. Şayet akıllı telefonunuz NFC’yi destekliyorsa ödeme için telefonunuzu POS makinesine dokundurmanız da yeterli oluyor. Yani alışverişin karşı tarafı, telefon numaranız dışında hiçbir bilginize erişemiyor. Bu da güvenliği artıran en önemli unsur. Turkcell Cüzdan’la, halihazırda bankaların kendilerine ait uygulamaları üzerinden yapabildiğiniz para transferi, fatura ödeme (yakın bir zaman içinde), TL yükleme gibi işlemleri de gerçekleştirebiliyorsunuz. Tüm bunların yanında Mobil Sadakat Programı olarak geçen bir özellik daha var. Her gün onlarca e-postasını aldığımız fırsat ve alışveriş sitelerine ait bildirimlere doğrudan telefonunuz üzerinden ulaşabiliyor ve kupon ve ürün satın alabiliyorsunuz. Önümüzdeki yıl içinde Turkcell Cüzdan’ın toplu taşımada kullanılmasına yönelik çalışmalar da devam ediyor.
Turkcell Cüzdan
Turkcell Cüzdan’ı kullanabilmek için SIM kartın en az SIMPlus 64 olması gerekli. Akıllı telefonunuzda NFC desteği varsa SIM Plus 256 ve üzeri bir SIM kart kullanmanız gerekiyor. Turkcell Cüzdan’da yer alan ve yalnızca telefon numarası girerek alışveriş yapılabilen siteler ilk aşamada şunlar: Mybilet, 1V1Y, VipDükkan, Yakala.co, BirlikteAlalim.com, HızlıAl.com, Atlas Jet, TeknoSA, Lidyana, Hipsin, Pera Bulvarı, Unnado.com, Tatil.com, Pronto Tour, Turkcell Mağaza, Bavul.com, Bonvagon, Butigo. Çok yakında bu listeye GittiGidiyor, Markafoni, Trendyol, Limango, Bonubon, Cityberry, Maçkolik, Balerin.com, Jolly Tours, Kliksa.com, Pegasus Airlines, Sun Express, Genpa, Sporcum, Kahve Dünyası, Hazinem ve Koçtaş’ın da olduğu çok sayıda site de eklenecek.

VİDEO