reklamı kapat

POPÜLER

Volvo EX30 Dünyada Yılın Otomobili

Türkiye’de de satılacak en ucuz Volvo modeli, Volvo EX30 için ilk video incelemeler yayınlandı

 - Güncelleme: 07 Kasım 2023 19:58

İleride Türkiye’de de satılacak en ucuz Volvo modeli, Volvo EX30 için ilk sürüş temelli video incelemeler bugün itibarıyla yayınlandı.

XC40 ve C40’ın altında konumlanarak markanın en erişilebilir üyesi olan Volvo EX30, “Küçük boyuta sığan üstün elektrik performansı” mottosuyla dikkat çekmeye hazırlanıyor ve bugün paylaşılan yurt dışı merkezli video incelemeler ile ses getiriyor. Üretiminin Çin’de gerçekleştirilmesinden dolayı Türkiye’de ekstra vergi yüküyle satılacak (2025 yılında Avrupa merkezli üretimi de olacak. Vergiden kaçmak adına aracın Türkiye’ye sadece Avrupa’da üretilen versiyonları getirilebilir) olan model, buraya henüz tam olarak ne zaman getirilecek kesinleşmiş değil. Volvo Türkiye’nin araç hakkında hazırladığı sayfa burada yer alıyor, resmi sayfada model için 480 km maksimum menzil, 100 km’de 15,7 Kwsa enerji tüketimi, DC hızlı şarj üzerinden yüzde 10 ile yüzde 80 arası 26 dakikada şarj gibi veriler paylaşılıyor. Yurt dışı başlangıç fiyatı 35 bin dolar olan ve ilk incelemelerde bu fiyat üzerinden çok olumlu yorumlar alan araç, iki farklı versiyon halinde sunuluyor. Tek motorlu versiyon daha yüksek menzile odaklanıyor, bir de 45 bin dolarlık çift motorlu performans versiyonu bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İki versiyonu da Volvo’nun sahibi olan Çinli Geely’nin 400 volt SEA platformu üzerine kurulan araç, tek motorda 268 beygir güç, çift motorda ise 422 beygir güç ortaya koyuyor. Satıldığı yere göre 51 kWh ya da 69 kWh batarya kapasiteleriyle elde edilebilen model, çok ama çok sade bir kokpite sahip. Modelin dijital de olsa ayrı bir göster takımı yer almıyor, sadece Tesla’lar gibi merkeze dikey olarak konumlandırılan bir dokunmatik ekran kullanılıyor. Araç için yayınlanan bahsettiğimiz yurt dışı merkezli ilk video incelemeleri hemen aşağıda izleyebilirsiniz:

Volvo EX30 yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli