reklamı kapat

POPÜLER

togg yerli otomobil

Türkiye’nin elektrikli ve hibrit otomobil karnesi açıklandı

Türkiye’de satılan elektrikli ve hibrit otomobillerin sayısı git gide artıyor. İşte geçtiğimiz yıla göre değişen rakamlar.

Elektrikli otomobil satışları her geçen gün artıyor. Özellikler ülkemizde akaryakıt fiyatlarının oldukça artası ile birlikte sürücüler hibrit ve elektrikli modellere yönelmeye başladı. Elde edilen bilgilere göre, elektrikli ve hibrit otomobil satışlarının her yıl arttığı saptandı. 2021 yılında yüzde 100 elektrikli otomobillerden 2 bin 849 adet satılırken, hibrit otomobil modellerinden 20 bin 915 adet satıldığı kaydedildi.

Önceki yıllara göre kıyaslandığında büyük artış olduğu gözlenirken, elektrikli ve hibrit otomobil olmak üzere 2020 yılında 17 bin 780, 2019 yılında 11 bin 237, 2018 yılında ise 4 bin 31 araç satıldığı açıklanıyor. Yerli otomobil modelinin çıkışının yaklaşması ile birlikte halkın bu tip modellere ilginin arttığı düşünülüyor. İsterseniz TOGG’un üreteceği yerli otomobilin özelliklerini bir kez daha hatırlayalım.

200 beygir günden alacağı açıklanan model saatte 100 kilometre hıza 7,6 saniyede ulaşılacağı belirtiliyor. SUV aracın 4×4 versiyonunun ise 400 beygir güç üreteceği konuşuluyor.

Bu modelin ise 4,8 saniyede saatte 100 kilometre hıza ulaşacağı söyleniyor. Maksimum sürat ise iki yerli araç için de saatte 180 km. Hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabilecek otomobil araçlarının batarya ömürlerinin de uzun olduğunu söyleyelim.

8 yıl pil garantisi sunacak otomobilin bakım maliyeti de çok düşük. Dijital ayna ve saklı kapı kolu gibi yenilikçi teknolojilerin de kullanıldığı otomobilin konsolunda üç alt merkezde bir adet olmak üzere toplamda dört ekran karşımıza çıkıyor. Modelin hibrit otomobil sınıfında olmayacağını tamamen elektrikli olacağını da hatırlatalım.

İlginizi çekebilir: Elektrikli SUV Mustang Mach E