reklamı kapat

POPÜLER

Twitter’a 50 milyon dolar ceza kesildi

Fransa’daki bir öğrenci birliği tarafından anti-semitist paylaşımlar yüzünden Twitter‘a açılan dava sonuçlandı. Buna göre mikro blog, 50 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Fransız Öğrenci Yahudi Birliği‘nin (Union of Jewish French Students) sosyal ağ üzerinde #UnBonJuif (iyi Yahudi) ve #UnJuifMort (ölü Yahudi) etiketleri altında paylaşılan, ırkçılık ve ayrımcılık söylemlerinin yer aldığı tweet’lerin silinerek ilgili kişilerin açıklanması için açtığı dava sonuçlandı. 2012 Ekim ayından beri devam eden süreç neticesinde Fransız mahkemeleri internet devinin gereğini yerine getirmesi için zaman tanıyarak, gecikilen gün başına 1.300 dolar ödemesini kararlaştırdı. Fakat umursamaz tavırlar sergileyen Twitter yönetimi, yükümlülüklerini yerine getirmediği için açılan ikinci dava sonucu ek 50 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Yetkililer yaptıkları açıklamada Amerika merkezli bir site olduklarını, konu hakkında Fransız mahkemelerinin yerine uluslararası yasal bir yol izlenmesi gerektiğini dile getirdiler. Grubun gündeme gelmek için dava açtığını ekleyen Twitter, temyize gittiklerini bildirdi.