reklamı kapat

POPÜLER

Huawei ve Samsung arasındaki patent davasında gülen taraf belli oldu

Samsung ve Huawei arasında bir süredir devam eden davada sona gelindi. Patent ihlali sebebiyle açılan dava Samsung’un beklediğinden farklı bir şekilde sonuçlandı. 

Huawei açtığı davada Samsung’un bazı 4G patentlerini ihlal ettiğini ileri sürüyordu. Bu patentleri ihlal etmesinin şirkete maddi anlamda zarar verdiği belirtiliyor ve Samsung’un zararı karşılamaşı isteniyordu. Dava tam da Huawei’nin istendiği gibi sonuçlandı ve Samsung 80 milyon yuan, yani 11 milyon dolar ödemeye mahkum edildi. Davanın Çin ve Amerika’da piyasaya sürülen 20 telefonu kapsadığı belirtiliyor. Bu telefonların Huawei’nin patentlerini ihlal ettiği söyleniyor.

2016 yılında Samsung IT ve mobil iletişim bölümü toplamda 2 milyar dolar operasyonel kar elde etmiş durumda. Dolayısıyla 11 milyon dolarlık bir ücret Samsung’a fazla bir zarar vermeyecektir. Fakat Huawei tarafından baktığımızda durum farklı. Akıllı telefon tarafında iddialı şirketlerden biri olsa da Huawei, Samsung kadar büyük bir firma değil. Dolayısıyla bu para şirket için önemli bir kazanç olacak gibi görünüyor. Huawei’nin Samsung’a karşı kazandığı ilk dava olması da bu davanın önemini bir kat daha  artırıyor. Samsung bundan böyle Huawei’nin 4G bağlantısıyla ilgili teknolojilerine cihazlarında yer veremeyecek. Samsung bu davanın ardından Huawei’ye bir karşı dava açacak mı yoksa iki şirket arasındaki konu burada kapanacak mı hep birlikte göreceğiz.

YORUMLAR