reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Project Scorpio’nun teknik özelliklerini açıkladı, gerçek 4K oyun deneyimine hazır olun

07 Nisan 2017

Microsoft, E3 2017 öncesi bombayı patlattı ve yeni nesil oyun konsolu Project Scorpio‘nun teknik detaylarını paylaştı. 4K oyun keyfi asıl şimdi başlıyor.

Bu sene E3 2017 için bir hayli heyecanlıyız zira Microsoft uzun zamandır beklediğimiz oyun konsolunu nihayet gözler önüne serecek. Konsol savaşlarını yeni nesile taşıyacak olan Project Scorpio’nun teknik detaylarını paylaşan Microsoft şimdiden göz dağı verdi bile. Digital Foundry’yi Project Scorpio’yu göstermek için çağıran Microsoft, konsol savaşlarının hala bitmediğini gösteriyor.

Project Scorpio’nun teknik değerlerine baktığımızda cihazın grafik gücünün 6 teraflop olduğunu görüyoruz. Hatırlarsanız PS4 Pro, 1,84 teraflop işlemcisinin gücünü 4,2’ye yükseltmiş ve bu büyük gelişmeyle de bir hayli övünmüştü. Şimdi karşımızda grafik açısından çok daha güçlü bir cihaz var anlayacağınız. Zaten yazının başında bahsettiğimiz 4K oyun keyfi de burada devreye girecek ancak önce teknik detaylara devam edelim. Xbox One’ın 1,75 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli Jaguar işlemcisi yerine Project Scorpioda 2,3 GHz hızında çalışan bir sekiz çekirdekli işlem yer alıyor. 8 GB DDR3 bellek de yerini 12 GB GDDR5 belleğe bırakmış. Burada bir PS4 Pro esi daha vermemiz lazım, PS4 Pro’da 8 GB GDDR5 bellek yer alıyor. 1 TB’lık dahili bellekle gelen Scopio işlemcide AMD’nin yeni nesil Ryzen mimarisine geçiş ise ne yazık ki yapmamış. Hala Jaguar’larla devam anlayacağınız. Yine PS4 Pro’dan farklı olarak Project Scorpio 4K UHD Blu-ray’leri de destekliyor.


Gelelim asıl merak edilen olaya. Project Scorpio’nun teknik özellik açısından ne kadar iddialı olduğu ortada. Peki ama pratikteki performans? Eminiz Microsoft bunun için E3 2017’ye şaşalı bir gösteri hazırlıyordur ancak 4K oyun deneyimiyle neyi kastettiğimizi söylememiz gerekirse şu şekilde açıklayabiliriz. Scorpio Forza 6’yi 4K 60 fps‘de çalıştırabiliyor. Açıkçası 60 fpsde 4K oyun keyfi bizi şimdiden heyecanlandırdı. Hatta bir adım daha ötesini söyleyelim. Microsoft’un Forza şovunda Project Scorpio GPU gücü yüzde 66‘da seyrediyor.


Microsoft tüm sürprizi önceden vermek istememiş bu sebeple Project Scorpio’nun adı ve tasarımı gösterilmedi. Xbox ailesinin bir üyesi olacağı bilinen Scorpio’nun tasarımının da Xbox One S’e göre çok daha kompakt olması bekleniyor. Hantal konsollardan sıkıldığımız şu dönemde Scorpio’nun kompakt tasarımı ilaç gibi gelebilir. Her ne kadar cihazın tasarımının son halini göremesek de donanımda içini gösteren Microsoft’un Scorpio’da tek bir fana yer verdiğini görüyoruz. Soğutma için NVIDIA’nın GTX 1080 ve GTX 1080ti grafik kartlarında yer alan buhar bölmesi benzeri bir sistem kullanılıyor.

Project Scorpio’nun fiyatı da şimdilik belirsizliğini koruyor. Ancak 400 dolar ile 500 dolar arasında bir fiyatla piyasaya sunulması muhtemel.

YORUMLAR