reklamı kapat

POPÜLER

Xbox One X’in cep yakan Türkiye fiyatı belli oldu [Video]

E3 2017’de “dünyanın en güçlü oyun konsolu”nu tanıtan Microsoft, Gamescom’da konsolu ön siparişe açtı. Türkiye fiyatı da netlik kazanan konsol bir de özel sürümle geliyor.

Tasarımı değişen, özellikleri gelişen Xbox One X‘in özelliklerine detaylı olarak E3 2017 konferansı sonrasında değinmiştik. Kısaca hatırlamak gerekirse, Xbox One S’e kıyasla daha kompakt bir gövdeyle gelen One X, One S’in çok da şık görünmeyen gövde üstü havalandırma tasarımını bir kenara bırakıp pürüzsüz gövde tasarımını benimsemiş. Yakından da gördüğümüz konsol için Microsoft’un şimdiye kadar ürettiği en şık ve sade konsol diyebiliriz. Ancak elbette Xbox One X’in esas özelliği televizyon ünitesi üzerinde çok şık görünecek olması değil.

Sekiz çekirdekli AMD işlemciyle gelen Xbox One X’in işlemcisi 2,3 GHz hızında çalışıyor. Çok daha akıcı bir oyun deneyimi yaşayabileceğiniz Xbox One X’te işlemciye 6 Teraflop‘luk GPU eşlik ediyor. Konsol, bu güçlü işlemciyle oyun severlere 4K 60 fps oyun deneyimi sunabiliyor. PS4 Pro’da 4 Teraflop’luk işlemcinin yer aldığını ve gerçek 4K deneyimi sunmadığını hatırlatalım. Ancak tabii şunun altını çizmek gerek. Xbox One X 4K 60 fps çalıştırabilen bir cihaz. Ancak oyun geliştiricilerinin de oyunları 4K 60 fps olarak sürmesi gerekiyor. Yani potansiyel var ancak geliştirici bunu değerlendirmezse 4K 60 fps deneyim yine yaşayamıyorsunuz. Elbette cihaz 4K UHD Blu-ray desteği de sunuyor. Sıvı soğutma sistemi sayesinde kompakt tasarım şıklığını koruyan Xbox One X, işlemci gücünü 12 GB GDDR5 ve 1 TB dahili hafızayla destekliyor.


Gelelim Project Scorpio Edition‘a. Bildiğiniz üzere Project Scorpio, Xbox One X’in tanıtımından önceki kod adıydı. Microsoft, bu kod adı bir adım daha öteye taşıyarak sınırlı sayıda bir versiyon piyasaya sürmüş durumda. Hem Xbox One X’in hem de konsol kumandasının üstünde yeşil Project Scorpio yazısıyla gelen özel versiyonun kutusu da orijinal Xbox’ın kutu tasarımından esinleniyor. Xbox mirasını sırtlanan Project Scorpio Edition, özel bir standa da sahip. Bu sayede konsolu dik olarak konumlandırabiliyorsunuz. Standın daha sonra ayrıca satışa sunulup sunulmayacağı şimdilik netlik kazanmamış durumda.

Project Scorpio Edition, Xbox One X’le aynı fiyata sahip. 500 dolar yurt dışı fiyatına sahip olan konsolun Türkiye fiyatı ise 2.899 TL. Sınırlı sayıda üretilen Project Scorpio Edition için ön sipariş açılmış durumda. Konsolun standart versiyonu ve Project Scorpio Edition birlikte 7 Kasım‘da çıkışını gerçekleştirecek. Türkiye ön siparişi için Xbox’ın resmi sitesini burada ziyaret edebilirsiniz.

VİDEO