reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en güçlü oyun konsolu Xbox One X ve tüm özellikleri [Video]

Daha küçük, daha güçlü, daha etkileyici. Dünyanın en güçlü oyun konsoluyla ilgili biraz konuşalım mı, ne dersiniz?

E3 2017 her ne kadar cumartesi EA sunumuyla başlamış olsa da, gözler Türkiye saatiyle dün gece 12:00’da başlayan Microsoft konferansına kilitlenmişti. Uzun zamandır beklediğimiz, ara ara özellikleri sızdırılan ve kendisiyle ilgili büyük bir heyecan yaratılan Project Scorpio’yu görme vakti gelmişti. Xbox One X ismiyle sahnede endamını gösteren Scorpio için Microsoft’un ne kadar iddialı olduğunu söylememize gerek yok tabii. Zira konferans öncesi katılımcılara “Dünyanın en güçlü oyun konsoluna tanıklık ettim” tshirtleri dağıtıldı dememiz yeterli sanıyoruz. Peki ama Xbox One X nasıl bir konsol? Gelin yakından bakalım.

KARANLIK TARAF

Xbox One X, ismi itibarıyla Xbox One ailesinin bir uzantısı olarak karşımıza çıkıyor. Açıkçası Nintendo Switch gibi tamamen farklı bir isimle sıfırdan bir başlangıç yapılabilirdi belki ancak Microsoft bu hamlenin çok riskli olduğuna inanmış olacak ki One S’ten sonra karşımıza One X çıktı. İsimle ilgili tam olarak ne hissetmemiz gerektiğinden emin değiliz ancak seriye dahil olduğu için yeni nesil tamamen farklı bir konsoldan ziyade önceki neslin bir seviye üstü diyebiliriz. Microsoft isim kısmında güvenli bölgeden çıkmayı tercih etmemiş anlayacağınız.

Tasarım ise bambaşka bir hikaye. Xbox One X sahneye ilk çıktığında aklımıza iPhone 7 modelinin siyah versiyonu geldi. Koyu gri, siyaha yakın renkte bir gövdeye sahip olan Xbox One X’in dikkatimizi çeken tasarım yeniliği sadece rengi değil aynı zamanda boyutu da. Eğri oturup doğru konuşalım, Xbox One çok büyük ve çok kaba bir konsoldu. One S ise tasarımı küçültüp çok daha cazip ve göze hoş görünen bir hale getirmişti. One X ise bir adım daha ileri gidiyor ve konsolu bir parça daha küçültüyor. Konsol boyut olarak küçülse de ağırlık açısından Xbox One ailesinin en ağır üyesi olduğunu söyleyelim. Kompakt gövdesi her ne kadar hala bir “kutu” olsa da çok şık görünüyor. Tabii esas marifeti, o küçücük gövdesi içinde sakladıkları.

GERÇEK 4K

Microsoft’un Xbox One X’e “dünyanın en güçlü konsolu” demesinin bir sebebi var elbette. Önce işlemciyle başlayalım. Xbox One X’in sekiz çekirdekli AMD işlemcisi için bugüne kadar muhtemelen herhangi bir işlemci için kullanılmamış bir sıfat kullanacağız: Güzel. Tasarımı tıpkı gösterildiği gibi olan işlemci 2,3 GHz hızında çalışıyor. Çok daha akıcı bir oyun deneyimi sunan işlemci, daha gelişmiş bir yapay zeka ve daha detaylı bir oyun deneyimi vadediyor. İşlemciye 6 Teraflop‘luk GPU eşlik ediyor. Bildiğiniz gibi PS4 Pro 4 Teraflop’luk işlemciyle geliyor ve gerçek 4K deneyimi sunmuyordu. Xbox One X ise bu güçlü işlemciyle 4K 60 fps oyun deneyimini salonunuza getiriyor. Çok daha detaylı, çok daha akıcı ve çok daha etkileyici bir oyun deneyiminin kapılarını aralıyor anlayacağınız.

Kompakt tasarımının içinde sunduğu güçlü donanımı korumak adına GTX 1080 gibi ekran kartlarında yer alan sıvı soğutma sistemine yer veren Xbox One X, işlemci gücünü 12 GB GDDR5 ve 1 TB dahili hafızayla destekliyor. Tabii cihazın 4K UHD Blu-ray desteklediğini söylememize gerek dahi yok diye düşünüyoruz.

ÇIKIŞ TARİHİ VE FİYAT

4K 60 fps Forza Motorsport 7 ile cihazın yapabileceklerini sergileyen Microsoft, Metro: Exodus’un da 4K’da ne kadar güzel göründüğünü göstermeyi ihmal etmedi. 1080p ekrana sahip kullanıcıların da Xbox One X’in gelişmiş donanımından yüksek performans alabileceğini belirten Microsoft, daha temiz grafikler sunduğunu ekledi.

Tabii esas soru fiyat. Xbox One X, 7 Kasım‘da satışa sunulacak. Güçlü donanımını fiyatına da yansıtan konsol 500 dolar yurt dışı fiyatıyla geliyor. Konsolun Türkiye fiyatının şu an için netlik kazanmadığını belirtelim.

VİDEO

İşlemci2,3 GHz 8 çekirdek AMD “Jaguar” CPU
GPU6 Teraflop performans, AMD
RAM12 GB GDDR5
Dahili Hafıza1 TB
Boyutlar29,9 x 24,13 x 6,09 cm
Ağırlık3,8 kg
Optik sürücü4K/HDR Blu-ray
BağlantılarGigabit Ethernet, 802.11ac dual band 2,4 GHz ve 5 GHz
PortlarHDMI 2.0a girişi, HDMI 2.0a çıkışı, 3 x USB 3.0, S/PDIF, IR çıkışı, güç portu
Fiyat500 dolar (yurt dışı)