reklamı kapat

POPÜLER

Tüm detaylarıyla Mercedes-Maybach ortaklığının son harikası: Vision 6 Cabriolet [Video]

Tanıtımı Amerika’da gerçekleştirilen Vision 6 Cabriolet, iddialı teknik özellikleri ve tasarımıyla unutulmazlar arasına girmeye aday.

Mercedes’in tanıtım etkinliğine kadar detaylarını sır gibi sakladığı konsept projesi nihayet tüm devasa detaylarıyla karşımızda. Geçtiğimi yıla damga vuran projelerden bir tanesi olan Vision 6 projesiyle tüm dikkatleri üzerine çekmeye başaran ve tanıtım öncesinde de yapılan açıklamalarla beklentileri yükselten Mercedes tasarımcıları, sınıflarında yine standartları değişmek istiyor. Tamamen elektrikli bir otomobil olarak tasarlanan Vision 6 Cabriolet, hangi bölümüne bakarsanız bakın sizi bir şekilde yakalayıp büyüsüyle içerisine çekebilen bir konsept.

Gelecekten izler: Tasarım

Yaklaşık altı metrelik uzunluğuyla dört tekerlekli bir yatı andıran Vision 6 Cabriolet’te art deco tasarım dili devasa boyutlarda olan kaput yapısıyla ön plana çıkartılıyor. 360 derecelik açıyla bakıldığında her noktasında kıvrımlı bir yapının kullanıldığı aracın geçtiğimiz yıldan hatırladığımız ön ızgarası ve boyutu 24 inç olan yeni tasarım jantları bütünsel mükemmeliyeti öne çıkartan önemli parçalar arasında. İçerisinde de bu zamana kadar gördüğümüz konsept modellerden ayrı bir dünyayı barındıran Vision 6 Convertible’da kullanıcıların takvimiyle bağlantılı akıllı navigasyon ve konsiyerj hizmetleri gibi kolay ve akılcı çözümler planlanmış.

En “hızlı” şarj: Teknik özellikler

Otomobil üreticilerinin gerçekleştirdiği konsept araç tanıtımlarında çoğunlukla araçla ilgili teknik bilgilerin paylaşılmadığına şahit oluyoruz. Mercedes, Vision 6 Cabriolet’da bu örneklerden sıyrılarak planlarını tüm açıklığıyla ortaya koyuyor. Konseptin teknik değerlerine baktığımızda üzerinde dört adet kompakt elektrik motoru kullanıldığını görüyoruz. Dört tekerlekten çekişli altyapı üzerine kurulu olan model bu motorların kombinasyonuyla 750 beygir gibi bir güce sahip şekilde karşımıza çıkıyor. 0’dan 100’e hızlanmasını dört saniyenin altında tamamladığı açıklanan bu “minik” canavar saatte maksimum 250 kilometre hıza erişebiliyor. Bataryaları tabanda konumlandırılan konseptin 500 kilometrenin üzerinde menzil değerin sunması ve hızlı şarj desteğiyle yaklaşık beş dakikalık bir şarj ile 100 kilometre yol kat edebilmesi de da başarılı olarak nitelendirebileceğimiz teknik parametreler arasında. Tasarımının yanında teknolojisiyle de Mercedes’in gelecek planlarıyla ilgili ciddi ipuçları barındıran Vision 6 Concept, lüksün tanıtımının ileride nasıl evrileceğinin de en büyük kanıtlarından.

VİDEO