reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Xbox Project Scarlett

120 fps, 8K desteği ve daha fazlası: Yeni nesil Xbox göründü [İzle]

Beklediğimiz an geldi. Yeni nesil konsollar için sabırsızlığımızın arttığı şu günlerde Microsoft, E3 2019 kapsamında yeni Xbox modelini tanıttı.

Oyun severlerin her sene heyecanla beklediği E3 2019, Microsoft’un yeni nesil Xbox modelini tanıtmasıyla beraber gelecek nesil konsollara kendi cephesinde ilk bakışı elde etmemizi sağladı. Project Scarlett kod adıyla geçmişte de konuşulan konsol, “gücün yeni adresi” olmaya hazırlanıyor. Teknik detaylara geçmeden önce biraz konsolun tasarımından bahsedelim demek isterdik ancak ne yazık ki sunumda konsolun kendisini görme fırsatını bulamadık. Hatta konsolun resmi adını dahi öğrenemedik! Ancak Microsoft teknik detayları paylaşma konusunda pek utangaç davranmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bildiğiniz gibi Xbox One X ile beraber destekleyen oyunlarda 4K 60fps deneyimi oyuncularla paylaşan Microsoft, yeni konsolda gerçek zamanlı ray tracing ve 120 fps‘ye kadar destekliyor. 8K‘ya kadar destek vereceği de açıklanan konsol, “yeni nesil” tanımını sonuna kadar hak ediyor. Özel tasarım (Zen 2 tabanlı) AMD işlemciden güç alan Project Scarlett, Navi grafik kartını bünyesinde barındırıyor. Yeni nesil konsol PS5’te olduğu gibi SSD ile geliyor elbette. Çok daha kısa yükleme sürelerini müjdeleyen Xbox modelinin bulut tabanlı sisteme ağırlık verileceğinin de altını çiziyor.

Microsoft Xbox Project Scarlett

2020’de yeni nesil Xbox geliyor

Konsolun 2020 yılının sonlarına doğru, tatil döneminde oyuncularla buluşacağı da yine açıklamalar arasında. Çıkış oyunu ise Halo: Infinite olacak. Konsolun yurt dışı çıkış fiyatına ilişkinse şimdilik herhangi bir detay ne yazık ki paylaşılmadı. 120 fps, 8K desteği ise olası fiyat konusunda biraz ürkütmüyor değil. Project Scarlett’in detaylarını açıklayan videoya haberin üzerinden ulaşabilirsiniz.