reklamı kapat

POPÜLER

Huawei’den Samsung’a patent davası

Son yıllarda Apple ile girdiği davalarla boğuşan Samsung, bu kez de Huawei’nin açtığı patent davasıyla gündemde. Çinli teknoloji devi Huawei, Samsung’un kendi patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Samsung’un kendilerine ait olan bazı 4G teknolojilerini kullandığını belirten Huawei, Samsung’un bu tutumundan vazgeçmesini ve Huawei‘den gerekli lisansı almasını umduklarını dile getirdi. Öte yandan Samsung ise şirketin haklarını korumak için harekete geçeceklerini ifade etti. Yapacakları arasında karşı bir dava açmanın olacağı da belirtildi. Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere Samsung’un Huawei’den lisans almak ve bunun karşılığında belirli bir ücret verme niyeti bulunmuyor. Bu da davanın hararetli geçeceğinin sinyallerini şimdiden veriyor. Samsung’un açacağı karşı davanın içeriğinin ne olacağı bilinmiyor.

Eskiden teknoloji sektöründeki davalarda Çinli şirketler suçlanan tarafta oluyordu. Gerek tasarım gerekse donanım kısmında teknoloji devlerini kopyalayan şirketler doğal olarak hedef haline geliyordu. Ancak dünyanın en büyük 3. telefon üreticisi konumunda olan Huawei, Samsung‘a açtığı davayla bu algıyı yıkacak gibi görünüyor. Davanın sonucunun ne olacağı büyük bir merakla bekleniyor.