reklamı kapat

POPÜLER

Huawei patent

Huawei’den eleştirileri beraberinde getiren büyük başarı

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, geleceğe yönelik inovasyon ve patentler konusunda en çok çalışan isimlerin başında geliyor.

Huawei, aldığı 5.405 farklı patent ile 2018’de en çok patent alan şirket oldu. İkinci sıradaki Mitsubishi Electric ve üçüncü sıradaki Intel‘i patent sayısı açısından ikiye katladığı aktarılan firma, buna karşın elde ettiği başarısıyla önemli bir eleştiri alıyor. Çünkü bu patentlerin sadece yüzde 21’i “yenilikçi” olarak nitelendiriliyor. Patent sayısında kral olan ancak patent kalitesi konusunda geride kaldığı aktarılan şirket, bu konuda rakiplerini yakalayamıyor deniyor. ABD merkezli şirketlere ait birçok patenti satın aldığı da ortaya çıkan Huawei, geleceğe yönelik çok ciddi bir patent yığını yapıyor gibi görünüyor. Bunun arkasındaki neden ise tam olarak bilinmiyor. Firmaların çoğunun patentleri gelecekte karşılarına çıkabilecek potansiyel davalar için aldığı söyleniyor. Yani hiçbir büyük şirket tüm patentleri alıp diğer firmaları dava ederim gibi bir yol izlemiyor. Patentler daha çok bir koruma görevi üstleniyor deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, kısa süre önce 200 milyon telefon sevkiyatını geride bırakmıştı

23 Ekim tarihinde bir paylaşım yapan Huawei, hatırlarsınız 2019 Ekim ayı itibariyle 200 milyon akıllı telefon sevkiyat rakamını geride bıraktıklarını açıklamıştı. 200 milyon sevkiyata 2018’den tam 64 gün önce ulaşan şirket, daha sonra 2019’u daha büyük bir rakam ile kapatmak istediğini aktardı. Yeni planlar doğrultusunda şirket 2019’u tam 270 milyon akıllı telefon sevkiyatı ile bitirmeyi hedefliyor. Bu gerçekten mevcut durum göz önüne alındığı zaman oldukça büyük görünüyor. Amerika ile olan sorunları bitmeyen şirket, buna karşın Çin pazarının da etkisiyle büyük rakamlar açıklıyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un uzay sınıra telefon göndereceği projesi