reklamı kapat

POPÜLER

Ubuntu’nun tabletlere özel ön izleme sürümü yarın yayınlanıyor

Geçtiğimiz ay akıllı telefonlar için geliştirilen Ubuntu mobil işletim sistemini şirketin Londra’daki merkezinde basın mensuplarına tanıtan Canoncial, şimdi de tablet uyumlu yeni Ubuntu arayüzünü kendi sayfası üzerinden duyurdu. Canoncial, akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılacak mobil işletim sisteminin birbirinden pek de farkının olmayacağını belirtiyor.

ARM ve x86 tabanlı işlemcileri destekleyecek olan mobil işletim sistemi, uygulamaları, aramaları ve bildirim merkezini her iki versiyonda da aynı olarak kullanıcılara sunuyor. Optimize edilmiş kullanıcı arayüzü, Ubuntu işletim sistemli akıllı telefon veya tabletini televizyona bağlayan kullanıcıların PC veya televizyon için özel hazırlanmış Ubuntu uygulamalarına ulaşabilmesine olanak tanıyor. Ubuntu’nun tablet versiyonunu akıllı telefon versiyonundan ayıran farklar arasında çoklu kullanıcı desteği ve aynı ekranda birden fazla pencere ile çoklu görev desteği ve sesli kontrol özelliği yer alıyor. Ubuntu’nun tablet için geliştirilen versiyonunun 6 ile 20 inç boyutlardaki cihazları destekleyeceği belirtiliyor. Ubuntu’nun  ön izleme sürümünün Nexus 10 ve Nexus 7 için yarın indirmeye sunulacak. Ubuntu işletim sistemli akıllı telefonların ise önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.
Ubuntu
Ubuntu

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Ubuntu’nun tabletlere özel ön izleme sürümü yarın yayınlanıyor” için bir cevap

  1. Baris dedi ki:

    Dokunmatik mantığı çok başarılı bence. Eğer android uygulamaları kullanmaya yönelik çalışmaları da olumlu sonuçlanırsa önlerindeki en büyük sorun (içerik) ortadan da kalkmış olur. O zaman Android almak isteyen birinin Ubuntu almamak için bir bahanesi kalmaz.

    Umarım daha iyi yerlere gelirler..