reklamı kapat

POPÜLER

Google Maps için sürücüleri sevindirecek güncelleme

Ücret tarifesi açıklandı; Ankara-Niğde Otoyolu geçiş ücreti ne kadar?

Geçtiğimiz gün açılışı gerçekleştirilen ve akıllı otoyol olarak adlandırılan Ankara-Niğde Otoyolu için ücret tarifesi açıklandı.

Tüm sürücülerin uzun zamandır beklediği önemli bir otoyol daha kullanıma açıldı. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilen projenin 1. ve 3. kesimleri artık kullanımda. Toplamda 330 kilometreyi bulan uzunluğu ile Ankara-Niğde Otoyolu’nun ücret tarifeside merak ediliyordu. Buna göre Ankara Haymana Alın gişesinden otoyola giriş sağlayan bir araç eğer Ankara Şerefli Koçhisar Acıkuyu gişesinden çıkarsa 48 TL ödeyecek. Bu ücretin otoyolun 1. kısmına ait olduğunu da hatırlatalım.  Otoyolun 3. kesimi kullanıldığında ise Aksaray Alayhan gişesinden giren bir binek araç Niğde Alın gişesinden çıktığında 25,50 TL ödemesi gerekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ankara-Niğde Otoyolu önemli bir proje

Açılış sırasında, “Mevcut yolda, 317 kilometreyi 4 saat 14 dakikada kateden bir sürücü, otoyolu kullandığında 275 kilometre giderek 2 saat 22 dakikada aynı noktaya ulaşabilecektir. Hesaplamalara göre yılda bu otoyol sayesinde ülkemizin vakitten 885 milyon lira, akaryakıttan 743 milyon lira olmak üzere toplamda 1 milyar 628 milyon lira kazancı olacaktır. Kazaların azalmasıyla can ve mal güvenliğinin artması bir diğer önemli faydadır. Tuz Gölü, Derinkuyu, Göreme, Kapadokya gibi önemli turizm merkezlerimize erişimin kolaylaşması bu alanda da ülkemize ciddi katkılar sağlayacaktır. Güzergah boyunca dikilecek 6,5 milyon bitki ve 1,1 milyon metrekare çimlendirmeyle bozkır ikliminin hakim olduğu bu bölgenin çehresi de değişecektir. 

Eskiden tamamen insan gücüyle yapılan pek çok işlem, bu yolda akıllı ulaşım sistemi tarafından gerçekleştirilecektir. Trafik yoğunluğundan buzlanmaya, bakım onarım ihtiyacından ileride akıllı araçların kullanımına imkan sağlayacak altyapısına kadar pek çok özelliğiyle bu projeyle geleceğin yolunu inşa ettik.” ifadeleri  dikkat çekmişti.

İlginizi çekebilir

Skoda Laura; markanın yeni dijital asistanıyla tanışın