reklamı kapat

POPÜLER

Ukraynalı sanatçının fotoğraf yenileme çalışmaları hayranlık uyandırıyor [Galeri]

Teknolojinin gelişme kaydetmesiyle birlikte fotoğraf çekimi ve düzenlemesi giderek daha kolay bir hal alıyor. Ancak bu teknolojinin daha çok yeni olduğu dönemlerde çekilen ve basılan kıymetli kareler şimdi fotoğraflanan anlar kadar şanslı olmayabiliyor. Giderek solan, belirsizleşen fotoğrafları teknoloji ve biraz da yetenek yardımıyla yeniden hayata döndürmek mümkün.

Hepimizin evlerinde aile yadigarı, siyah beyaz birçok fotoğraf yer alıyor. Manevi değeri yüksek olan bu kareler giderek zamana yenik düşüyor. Kiminde renk bozulması yaşanırken, kimi giderek daha belirsiz bir hal alıyor. Koruma şartlarının iyi olmamasından sıcaklığın olumsuz etkilerine maruz kalanlar, katlanmaktan dolayı silikleşenler, filmin kalitesizliğinin kurbanı olanlar… Tabii teknoloji sayesinde artık bu anları gerçeğe olabildiğince yakın bir şekilde kurtarmak mümkün.

Ukraynalı Tetyana Dyachenko internette fotoğraf yenileme teknikleriyle nam salmayı başardı. Onun Photoshop’taki eşsiz yetenekleri sayesinde şimdiye kadar birçok anı kaybolmaktan kurtuldu. Dyachenko kullandığı çeşitli yöntemlerle silikleşen noktaları daha belirgin hale getiriyor. Kaybolan kısımları özenli bir çalışmayla yeniden yaratıyor. Renk bozulmalarını ortadan kaldırıp daha yeni çekilmiş bir fotoğraf gibi hissettirmelerini sağlıyor. Tabii az da olsa Phosohop‘un etkilerini hissetmek mümkün oluyor.

Tetyana Dyachenko’nun ortaya çıkarttığı eşsiz fotoğraf yenileme çalışmalarının bir kısmını haberimizin girişindeki galeride bulabilirsiniz.