reklamı kapat

POPÜLER

Uncharted 2: Among Thieves

 - Güncelleme: 08 Aralık 2009 11:41

‘İyi’yi, ‘muhteşem’den ayıran tüm unsurları bulabiliyorsunuz bu oyunda. Emin olun, geçirdiğiniz her saniyenin tadı damağınızda kalacak, daha fazlası için yalvaracaksınız. Bittiği zamansa çok ama çok üzüleceksiniz.

MARCO POLO’NUN SEYAHATLERİ
Dergimizin oyun inceleme kriterleri son derece yüksek. Dünya basınında iyi notlar almış bir oyun bu sayfalarda bizim süzgecimize takılabiliyor. Ülkemizde orijinal oyun oldukça pahalı ve değerli LOG yıldızlarını sadece hak edene vermek durumundayız. Bu düşüncenin ışığında çok rahatlıkla ilan ediyorum: Uncharted 2, LOG sayfalarına şimdiye kadar konuk olmuş en iyi oyun! Bir oyunun grafiklerinin, seslerinin ve diğer teknik detaylarının iyiliğinden söz edebilirsiniz ancak söz konusu ‘işçilik’ olduğu zaman pek az oyun bunun hakkını verebilir. Geliştirici ekip tıpkı bir saat ustası gibi tüm küçük parçaları büyük bir işçilik ile bir araya getirmiş. Ancak oyunu bir şaheser haline getiren özelliklerden en dikkat çekici olanı oyunculuk… İlginç değil mi? Öyle. Daha önce bir oyunda görmediğimiz kadar derin bir dramatik oyunculuk sergiliyor oyundaki karakterler. Başta adamımız Nathan Drake olmak üzere yaşadıkları her türlü duyguyu korkunç bir gerçekçilikte yansıtıyorlar. Böyle olunca karakterler ve hikaye ile çok daha rahat bağlantı kurabiliyorsunuz. Nathan Drake anında sempati duyacağınız müthiş bir karakter. Yan karakterler de aynı şekilde. Ben özellikle Victor Sullivan’ın delisi oldum. Uncharted 2’nin hikayesi herhangi bir Indiana Jones filminden aşağı kalır değil. Son derece sürükleyici ve iyi işlenmiş. Oyun, ünlü İtalyan tüccar Marco Polo’nun ölüm döşeğinde söylediği sözlerle açılıyor: “Gördüklerimin yarısını bile anlatmadan ölüyorum. Zaten anlatsam bile kimse inanmazdı.” Tarihe biraz ilginiz varsa Marco Polo’nun Uzak Doğu’ya yaptığı seyahatleri bilirsiniz. 1292’de Kubilay Han’ın yanından ülkesi İtalya’ya dönmek için 14 gemi ve 600 yolcu ile yola çıkan Marco Polo, bir buçuk yıl sonra hedefine varır. Fakat geriye sadece tek bir gemi ve 18 yolcu kalmıştır. Marco Polo başlarına ne geldiğini anlatsa bile gemilere ne olduğunu tam açıklayamamıştır. Bu gizemli yolculuğu temel alan bir hikayesi var Uncharted 2’nin ve daha fazla anlatıp sürprizleri kaçırmak istemiyorum. Ama oyunun ilk bölümlerinden birinin İstanbul’da geçtiğini söyleyeyim. Oyunun diyalogları ise tek kelimeyle inanılmaz. Hikayedeki ilginç noktalar zaten muhteşem müzikler ve diyaloglar ile anlatılıyor. Benim söylemek istediğim şey oyunda sessiz kalıp kendinizi yalnız hissettiğiniz bir an olmaması. Oyunun içinde öyle espriler var ki bazen ciddi anlamda gülmekten karnınıza ağrılar giriyor. Tüm bu ayrıntılar, her anı dolu, her anı heyecanlı ve her anı ilginç bir oyun yapıyor Uncharted 2’yi.

TİBET’TE YEDİ HAFTA
Oyunda aksiyon ve bulmaca çözmek bütüne dengeli bir şekilde yedirilmiş. Bu iki öğe de konu anlatımından bağımsız durmuyor. Genelde oyun durur ve konu akar. Sonra tekrar oyun başlar. Uncharted 2’de kesinlikle bu olmuyor. Bir silahlı çatışmanın içinde başınıza önemli şeyler gelebiliyor ya da konu devam ederken o sırada bulmaca çözüyor olabiliyorsunuz. Örneğin, siz bir binanın içinde askerlerle çatışırken dışarıdan bir savaş helikopteri içinde bulunduğunuz binayı deviriyor, siz de soluk soluğa oradan kaçmaya çalışıyorsunuz. Oyunun içinde bu tarz birçok sahne var ve bu anlarda oyun korkunç bir sinematografik estetik yakalıyor. Uncharted 2’nin kontrolleriyse yumuşak ve dakik. Yoğun silahlı çatışmalarda saklanmak ve nişan almak son derece rahat… Savaş alanında aklınızdakileri sorunsuzca uyguluyorsunuz. Bulmacalar ise pek zor değil. Nathan’ın ipuçlarını topladığı bir not defteri var. Bu defteri zaman zaman takip etmeniz gerekebiliyor. Kafanızı biraz çalıştırdığınız anda olayı çözüyorsunuz zaten. Oyundaki tüm bulmacalar da birbirinden zevkli.

BİRLİKTE OYNAYALIM
Oyunun çok oyunculu seçenekleri şimdiden çok konuşulmaya başladı bile. Klasik Deathmatch ve Capture the Flag gibi seçeneklerin yanında, arkadaşlarınızla omuz omuza tapınaktan altın kapmaya çalıştığınız Gold Rush gibi seçenekler de bulunuyor. Ama en güzeli iki arkadaşınızı daha yanınıza alıp ana senaryoyu baştan sona oynamak. Bu muhteşem deneyimi sevdiğiniz arkadaşlarınızla paylaşmak gibisi yok. Ancak maalesef oyunda offline çok oyunculu seçenekler yok. Geliştiriciler ekran ikiye bölündüğü zaman grafik kalitesinin düşmesi sebebiyle bu seçeneği kaldırmışlar.

BÜYÜLEYİCİ BİR MACERA
Uncharted 2’nin grafikleri ve müzikleri de muhteşem… Birbirlerini de muhteşem tamamlıyorlar. Sahnelerin müziklerle olan sunumu büyüleyici… Oyunun belki de tek kötü yanıysa bitiyor olması. Emin olun oyun bitince üzülecek ve daha fazlasını isteyeceksiniz. Oyunun devamını hepimiz bekliyoruz. Ve bir son dakika haberiyle kapatalım öyleyse yazımızı: Uncharted 3’ün yapılması kesinleşti! Ve yine PlayStation’a özel olacak.

ÇEKİNuncharted-2-1Elinizi bazen tetikten çekemeyeceksiniz. Çatışmalar o denli yoğunlaşıyor ki kaçacak yer bulamıyorsunuz. Mutlaka sırtınızı verecek bir duvar bulmalı ve arkanızı sağlama almalısınız. Askerler etrafınızı fena sarıyor bazen.

ÇÖZÜNuncharted-2-2Bulmacalar genelde basit çözümlere sahip olsalar da bulana kadar epeyce uğraşıyorsunuz. Cevaplar çoğu zaman Nathan’ın not defterinde, kimi zamansa tam da karşınızda oluyor. Etrafınıza her zaman dikkatli bakmalısınız.

SEÇİNuncharted-2-3Oyunda aynı anda sadece iki silah taşıyabiliyorsunuz: El tabancası ve bir ağır silah. Seçimlerinizi düşman tipine göre iyi yapmak durumundasınız. Örneğin, oyunun sonlarına doğru gelen düşman tiplerine karşı en iyi çözüm Crossbow (arbalet).

BULUNuncharted-2-4Oyunun çok büyük bir kısmı yolunuzu bulmaya çalışmakla geçiyor. Gidecek yer bulamazsanız mutlaka duvarlara bakın. İllaki tırmanılacak bir yerler vardır. Özellikle farklı renklerdeki çıkıntıları iyi gözleyin.

VURUNuncharted-2-5Nathan’ın yumrukları hiç fena değil. Eğer düşmanlarınız yakındaysa mutlaka yumruk yumruğa girişeceksiniz demektir. Üçgen tuşuyla kaçabiliyor, Kare tuşuyla kombolara girişebiliyorsunuz.

OYNANABİLİRLİK

-5YILDIZ-

GRAFİK
-5YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-5YILDIZ-

YAPIMCI
NAUGHTY DOG

DAĞITICI
SONY

PLATFORM
PS3

İLGİLİ HABERLER