reklamı kapat

POPÜLER

Ünlü grubun fotoğraf telif hakkı talebine karikatürlü cevap

Kurt Cobain’in ölümünden sonra Dave Grohl’un kurduğu Foo Fighters bugünlerde basında dalga konusu oldu. Ünlü rock grubunun konsere gelen fotoğrafçılardan telif hakkı talep etmesi, yaratıcı bir protesto gösterisine sahne oldu.

Grubun 20’inci yılına özel çıktığı konser turu tartışmaları da beraberinde getirmişti. Zira grup, konseri fotoğraflayacak profesyonellere bir sözleşme imzalatıyor ve bu sözleşme, konserde kaydedilen karelerin tüm haklarını gruba verilmesini söylüyor. Yani Foo Fighters konserine resmi basın organlarında yer vermek isteyenler o sözleşmeyi imzalamak zorunda.

Tartışmalar devam ederken grup bir yandan konser turuna devam ediyor. Son olarak Kanada’nın Québec eyaletinde sahne alan grup, bu kez ilginç bir protestoyla karşılaştı. Le Soleil isimli gazete konsere fotoğrafçı yerine karikatürist gönderdi. Gazete, grubun sahne görüntülerini karikatür olarak paylaşarak yaratıcı bir tepki gösterdi.

Genellikle popstarlardan görmeye alıştığımız bu “açgözlü” talepleri milyonları peşinden sürükleyen rock gruplarından görmek gerçekten üzücü.

foofighters1

foofighters2