reklamı kapat

POPÜLER

Intel Intel Core i9-14900KS

Üst seviye Intel işlemcilerin sorunu hala çözülemedi

Üst seviye Intel işlemcilerin sorunu hala çözülemedi. Şirket aylardır sorunun kaynağını bulmaya çalışıyor.

Yüksek performans sunan üst seviye 13. ve 14. Nesil Core i9 Intel işlemciler (13900K/14900K), uzunca bir süredir Fortnite başta olmak üzere birçok Unreal Engine oyun motoru kullanılarak üretilen yapımda çökme sorunları yaşatıyor. Bu konuda aylar önce bir açıklama yaparak sorunun farkında olduklarını ve çözüm için çalıştıklarını belirten Intel, yaşanan sorunları hala ortadan kaldırabilmiş değil. Bu konuda yeni bir açıklama yapan şirket, “Basında çıkan son haberlerin aksine Intel, sorunlarını temel nedenini doğrulayamadı ve ortaklarıyla beraber kilidi açılmış Intel Core 13. ve 14. nesil (K/KF/KS) masaüstü işlemcilerdeki kararsızlık sorunlarına ilişkin kullanıcı raporlarını araştırmaya devam ediyor.” dedi. Çökme sorunlarına karşı kullanıcılar tarafından bulunan tek çözüm ise, problem çıkaran Intel işlemcilerin manuel olarak hızının düşürülmesi veya düşük voltajda çalıştırılması. Çünkü problemlerin özellikle 5 GHz üzerine çıkıldığı zaman kendisini gösterdiği aktarılıyor. Düzgün bir oyun deneyimi için performansın kısılması elbette ideal değil ancak en azından bu şekilde çökme sorununun önüne geçebilen çok sayıda kişi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirkette bundan önce Lunar Lake serisi gelmişti. Bu serideki işlemciler önümüzdeki aylarda birçok “Copilot+ AI” markalı dizüstü bilgisayar içerisinde karşımıza çıkacak. 48 TOPs’luk bir yapay zeka işlem gücüne sahip olacak Lunar Lake işlemciler, sürpriz şekilde Apple’ın M-Serisi işlemcileri gibi entegre bellek mimarisini benimsiyor. Bu bağlamda Intel’in yeni işlemcileri 16 GB ya da 32 GB RAM pakete entegre edilmiş şekilde üretilecek; şirkete göre bu değişiklik, verilerin sistem içinde taşınması sırasında harcanan güç tüketimini yaklaşık yüzde 40 oranında azaltacak.

Aynı zamanda gecikmeyi de azaltan entegre bellek mimarisi nedeniyle kullanıcılar, manuel olarak RAM artışı gerçekleştiremeyecek. Lunar Lake işlemcileri (yenilenmiş performans ve verimli çekirdekleriyle) sekiz çekirdek üzerine kuran Intel, yeni çiplerinde Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, PCIe Gen5 ve Thunderbolt 4 gibi teknolojilere tam destek veriyor.

Şu aşamada serideki modelleri ayrı ayrı detaylandırmayan firma, Lunar Lake işlemcileri Xe2 GPU’lar üzerine kuruyor. 67 TOPs’luk bir yapay zeka gücüne sahip olacak Xe2 GPU’lar, Meteor Lake’e oranla 1,5 kat daha yüksek grafik performansı sunacak.

Intel haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER