reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

ÖTV muafiyetli araç üst limiti

Uzmanlar konuştu; ikinci el otomobil pazarı için umutlu bekleyiş

İkinci el otomobil pazarı için olumlu konuşan uzmanlar sene sonu beklentilerini alıcı ve satıcıları mutlu edecek şekilde güncelledi.

Geride bıraktığımız 2021 yılı otomotiv pazarı için Covid-19 pandemisi, tedarik kısıtları, ekonomi gündemi ve yasal düzenlemeler açısından hareketli bir yıl oldu. DOD Satış Müdürü Erol Gündoğan, ikinci el otomobil pazarını değerlendirdi ve 2022 öngörülerini paylaştı. Gündoğan, “2021 yılını genel olarak değerlendirdiğimizde Covid-19 pandemisinin etkisiyle ocak ayında yüzde 53’lük daralma ile başlayan pazar, yılın ikinci yarısı itibarı ile hareketlilik yaşadı.

Çip krizi nedeniyle yaşanan sıfır araç tedarik sorunu yılın son çeyreğinde döviz kurlarındaki artış seyri ile birleşince ikinci el otomobile olan talep daha da arttı. İlk etapta tüketici kanadında yatırım iştahının artması, Kasım ayında bir önceki yıla göre yüzde 78,4’lük artışla 814 bin adet seviyesinde rekor satışı beraberinde getirdi.

Sıfır araç tedarik sorunu ve pazardaki belirsizlik nedeniyle ikinci el otomobil arzı da geri çekilmeye başlayınca, mevcut pazar koşullarında fiyatlardaki artış hız kazandı. Artan araç fiyatları ve finansman maliyetlerine, ÖTV indirimi beklentisi de eklenince yatırım aracı olarak görülen ikinci el araç alımları riskli pozisyona geldi.

Tüketici bu noktada yatırımdan ziyade ihtiyaç odaklı alıma yöneldi. Bunun paralelinde aralık ayında pazar 612 bin adet ile rekor satış gerçekleşen kasım ayına göre yüzde 24,8 seviyesinde geriledi.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el satışları ikinci çeyrekte hareketlenir

Erol Gündoğan, ÖTV matrah düzenlemesinin pazarda sınırlı sayıda modelde etkili olmasına rağmen, 2021 yılı sonunda yaşanan ekonomik gelişmeler doğrultusunda fiyatların 2022 yılı başında yüzde 10 ile 15 seviyesinde gerilediğini belirtti. Ayrıca 2022 yılında ikinci el otomobil pazarındaki hareketliliğin yılın ilk çeyreğinde yavaş bir ivmeyle devam edeceğini; ikinci çeyrek itibarıyla ötelenen talep ve bahar aylarının etkisiyle birlikte hareketliliğin artacağını öngördüğünü ifade etti.

Gündoğan sözlerine “Pazarda ikinci el otomobil fiyatlarının belirlenmesinde önemli faktörlerden biri de sıfır araç fiyatları. Şu an pazar hacmi çok düşük seviyede ve bu sebeple birbirinden çok farklı fiyatları gözlemliyoruz. 2022 model araçların showroomlarda yerini almasıyla birlikte ikinci el otomobil fiyatları da yerini bulacaktır.

Mevcut piyasa koşullarında araç ihtiyacı olan müşterilerin, gerileyen fiyatlarla birlikte doğru aracı bulduklarında kararlarını ertelememelerini öneriyoruz” şeklinde devam etti.

İlginizi Çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması